Fikir ayrılıkları diyalog yoluyla çözülebilir

Son Güncelleme: 31 Ocak 2018 Çarşamba 06:09

Soçi'de yapılan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ni değerlendiren Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Direktörü Vitaliy Naumkin, Rusya'nın görevinin Suriye devletinin yok edilmesine izin vermemek olduğunu ifade etti. Rus uzman, Kürt meselesi çözülmeden Suriye krizini bitirmenin imkansız olduğunu da savundu.

Garantör ülkeler Rusya, Türkiye ve İran arasındakiler de dahil olmak üzere tartışmalar yaşanmasının son derece doğal olduğunu belirten Naumkin, Soçi'de Suriye'nin geleceğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün istişare edildiğini ve fikir ayrılığına neden birçok ayrıntının konuşulduğunu ifade etti. 

"Bu fikir ayrılıkları diyalog yoluyla çözülebilir. Garantör ülkelerin güvenlik ve ekonomi alanındaki çıkarlarını da gözetmek gerekiyor" diye devam eden Rus uzman, Suriye'de gerilimi azaltma bölgeleri kurulmasının, bu açıdan güzel bir örnek olduğunun altını çizdi.

'SURİYE'DE ANAYASAL, İDARİ VE EKONOMİK REFORMLAR YAPILACAK'

Rusya'nın görevinin Suriye devletinin yok edilmesinin önüne geçmek olduğunu kaydeden Naumkin, Suriye'de anayasal, idari ve ekonomik reformların yapılacağını ve ülkenin yeniden ayağa kaldırılacağının altını çizdi.

'KÜRT MESELESİ ÇÖZÜLMEDEN SURİYE KRİZİ BİTMEZ'

Ayrıca Naumkin, Kürt meselesini çözüme kavuşturmadan Suriye krizini bitirmenin imkansız olduğuna dikkat çekti. Rus uzman, "Müzakere sürecinin katılımcıları, Kürtler konusunda ortak tutum geliştirmeli. Bu, Suriye müzakerelerinin başarısı için mutlak bir koşul. Ancak bugüne dek henüz sağlanmadı" diye ekledi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım