Eşref Fakıbaba'ya Kumluca'da Fatih Terim çıkışı!

  • 2385
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 16 Kasım 2017 Perşembe 14:11

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Antalya ilinin Kumluca İlçesi’nde hortum felaketinde zarar gören bölgeye ziyaret gerçekleştirdi. Fakıbaba’ya sorunlarını anlatan ve yıkılan seralarının tekrar ayağa kaldırılması için bakandan destek isteyen çiftçi Ümit Abacı, "Fatih Terim’in aldığı paranın 10’da 1’i bizi kurtarır" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, hortum felaketinde zarar gören Kumluca’yı ziyaret etti. Bakan Fakıbaba, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile beraber Antalya Havalimanı’ndan Kumluca Devlet Hastanesi’ne, polis helikopteri ile geldi. Mavikent Bölgesi’ndeki sera alanlarında, hortumun içinde kalarak yaralanan 38 yaşındaki Yusuf Karayılan’ı ziyaret eden Fakıbaba, ona 'Geçmiş olsun' dileğinde bulundu.

Bakan Fakıbaba’nın memleketini sorduğu Karayılan, Şanlıurfa’nın Birecik nüfusuna kayıtlı olduğunu ve çalışmak için 25 gün evvel Kumluca’ya geldiğini ifade etti. Hemşehrisi olduğunu öğrenince yaralıyı yanaklarından birkaç defa öpen Bakan Fakıbaba,

"Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın selamlarını getirdim. Dün gece geç saatlerde geldim, hemen bana görev verdiler; 'Derhal gideceksin, yaralı kardeşlerimize selamlarımızı ileteceksin'. Çok selamları var, çok geçmiş olsun dileklerini getiriyorum. Rahat ol sen, biz her zaman senin yanındayız" dedi.

Yaralı hemşehrisi ile bir süre sohbet eden Bakan Fakıbaba, hastane ziyaretinden sonra hortumun büyük hasara sebep olduğu Mavikent Bölgesi’ne geçti. Burada tamamen yıkılan bir sera alanını gezen Fakıba, çiftçilerin sorunlarını dinledi. Çiftçiler, hortum felaketinden sonra oluşan hasar ile alakalı demir ve ürün atıklarının toparlanması, seraların yeniden kurulması ve TARSİM sigortası için önlerindeki engellerin kaldırılması yönünde Bakan Fakıbaba’dan istekte bulundu. Çiftçiler ile tek tek konuşan Fakıbaba, bu sorunları Bakanlar Kurulu’na taşıyacağını ve gerekli desteklerin sağlanacağını dile getirdi.

"TERİM’İN ALDIĞI PARANIN 10’DA 1’İ YETER"

Bakan Fakıbaba ziyareti esnasında çifti Ümit Abacı ile sohbet etti. Abacı,

''Biz, dilenmiyoruz. Kimseden bir şey rica etmiyoruz ama gerçekten elinizi vicdanınıza koyun, bir Milli Takım'da Fatih Terim’in aldığı paranın 10’da 1’i kurtarır. Bize tapu, belge sorarsanız bu işin içinden çıkamayız. 5 dönümün altına tapu verilmiyor. 3 kardeşiz, 10 dönüm yerimiz var. Birbirimizi öldürmemiz gerekiyor tapu sahibi olmamız için. Birimiz ölecek ki birimiz sahibi olacak. Buraya kadar geldiniz, bizi unutmayın. Bir haftadır balona röveşata atanı seyrediyoruz. Bu enkazı kaldıramazsak biz yükümüzü sarar gideriz. Biz buranın halkıyız. Bizim sigortamız Türkiye Cumhuriyeti. Irak’tan Suriye’ye her yere yardım edildi. Bize de yardım edilsin" dedi.

"ONLARIN DERTLERİ, BİZİM DERDİMİZ"

İncelemelerinden sonra gazetecilere açıklamalar yapan Bakan Fakıbaba, şunları söyledi:

"Gerçekten çok üzgünüm. Bir can kaybı olmaması, yaralılarımızın da çok iyi durumda olması, bir nebze olsun mutlu ediyor. Havadan da bakma imkanımız oldu ve gerçekten müthiş bir şey. Bir yol çizmiş ve o yol üzerindeki bütün seraları alıp götürmüş. Devletimiz, büyük bir devlet ve Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız buraya görevlendirdi ve geldim. Bu kardeşlerimize elimizden geldiği kadar yardım etmek için buradayız. Onların dertleri, bizim derdimiz. TARSİM’le ilgili bazı sıkıntılar var ve haklı sıkıntılar. TARSİM’i genişletmek adına neler yapabiliriz, bu hemen olması gereken şeyler. İnşallah, bu konuda çalışmalarımız devam edecek. Bakanlar Kurulumuz pazartesi günü. Cumhurbaşkanımıza bu konuları arz edeceğiz. İnşallah maddi olarak da elimizden gelen desteği vereceğiz."

Bakan Fakıbaba, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, 1000 dönüm kadar sera alanında, 800 dönüm civarındaki bahçe alanında ve bazı evlerde hasar olduğunu, hesabının toplu olarak çıkarılacağını belirtti.

Bölgenin, afet bölgesi ilan edilip edilmeyeceği ile alakalı sorulan soruya Bakan Fakıba,

"Buna şu anda benim tek başıma karar vermem mümkün değil; ama afetten zarar gören çok vatandaşımız var. Mutlaka bunların zararları karşılanacaktır" diye yanıt verdi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım