Erdoğan ve Trump'ın konuştuğu gibi olacak

  • 1072
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 03 Aralık 2017 Pazar 10:29

Kahire'ye giderken uçakta basın mensuplarının sorularını cevap veren ABD Savunma Bakanı Mattis, YPG'ye silah desteği ile alakalı sürecin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki telefon görüşmesine paralel olarak işleyeceğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Kasım'daki telefon görüşmesi sonrası Suriye'de YPG'ye silah yardımının kesilip kesilmeyeceğine dair taraflardan farklı açıklamalar gelirken ABD Savunma Bakanı James Mattis de konuya dahil oldu. 

Mattis, Suriye'de DEAŞ'la mücadelede son safhalara gelindiğini ve bu aşamada saha üzerindeki ilerleyişe YPG'yi silahlandırmaktan daha çok odaklanılmasını beklediğini ifade etti.

Mısır'ın başkenti Kahire'ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis şu ifadeleri kullandı:

"YPG'nin halihazırda silahları var. Uluslararası koalisyon hücum odaklı operasyonları durdurduğuna göre onlara silah vermeye gerek yok. Güvenliğin sağlanmasına ve polis güçlerine ihtiyacımız var. Ki bunlar da IŞİD'in geri gelmemesini sağlayacak yerel kuvvetler." 

Mattis, cuma günkü bu açıklamasında, bu sözlerinin ABD'nin YPG'yi silahlandırmayı bırakacağı anlamına mı geldiğini sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Evet, tam olarak Başkan Trump'ın açıkladığı ana hatlar üzerinden hareket edeceğiz."

Ayrıca Mattis, YPG'ye silah yardımının halihazırda durdurulup durdurulmadığına ilişkin bir detay vermedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım