Erdoğan-Putin görüşmesinde masa S-400 için gitti geldi

  • 1084
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 13 Aralık 2017 Çarşamba 07:31

Rus basını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in evvelki gün Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile gerçekleşen basın toplantısı esnasında S-400 füze savunma sistemi anlaşmasının imzalanmasının planlandığını fakat bu fikirden son anda vazgeçildiğini öne sürdü.

Rus Kommersant gazetesinden Putin’in tüm dış gezilerini takip eden gazeteci Andrey Kolesnikov, yaptığı haberde şu ifadelere yer verdi:

“Putin’in ilk durağı olan Suriye’deki Hmeymim Üssü ziyareti basına açık değildi. Sadece Kremlin Sarayı kameramanı ve fotoğrafçısı katıldı. Putin’in Mısır temasları da beklenenden çok daha kısa sürdü. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüşmesinden sonra basın toplantısı bile yapılmadı. Bu da demek oluyor ki Putin, şüphesiz ziyaret maratonunda en uzun süre Ankara’da kalmış oldu. Üstelik burada protokolü kimi zaman alt üst eden anlar yaşandı.

DEV BİR MASA ÇIKARILDI

İlk sürpriz, Putin-Erdoğan ikili temasının beklenenden kısa sürmesiydi. Daha sonra Putin ile Erdoğan’ın basına ortak açıklama yapacakları salonda ilginç anlar yaşandı. Görevliler dev bir masayı kürsüye sürükleyerek çıkardı. Masanın yanına iki sandalye ve kalem konuldu. Tarafların bir anlaşma imzalamaya hazırlandıkları seziliyordu. Ancak beklenen olmadı. Putin ile Erdoğan’ın kürsüye çıkmalarına dakikalar kala, o büyük masa sahneden indirildi. 

Rus heyetinden bir tanıdık, masanın S-400 anlaşmasının imzalanması için getirildiği imasında bulundu. Vladimir Putin basın toplantısında S-400’le ilgili son detayları kendisi açıklarken nihai imzanın yakın gelecekte Rusya’nın Türk tarafına gerekli krediyi açmasından sonra atılacağını söyledi. Böylece Putin en derin pazarlıkları Türkiye ile yapmış oldu.”

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım