Erdoğan açıkladı: TEOG kaldırılıyor, Bedelli askerlik yok...

Son Güncelleme: 16 Eylül 2017 Cumartesi 06:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATV ve A Haber’in dün akşamki ortak yayınında Kuzey Irak referandumu, cenaze gerilimi, eğitim ile alakalı konularda mühim açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılması gerektiğini ifade ederek

“TEOG olayını istemiyorum, bunu da yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik?” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şu mesajları verdi:

MGK TOPLANTISININ ÖNE ÇEKİLMESİ

“Sayın Barzani bizim bu konuda ne düşündüğümüzü gayet iyi biliyor yaptığı açıklama bana göre hakikaten çok çok yanlış bir açıklama. Çünkü bizim yıllardır Irak’ın toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyetimizi biliyor. Kendine göre bazı operasyonlar yapma gayreti içine girmesini hiç doğru bulmuyorum. Biz 27’sinde bu ayın MGK toplantısı yapacaktık ve şimdi Amerika dönüşü 22’sinde içinde bu referandum olayını da gündeme aldığımız MGK toplantımızı öne çektik ve MGK toplantısını ayın 22’sinde saat 15’te yapacağız. MGK toplantısının arkasından hükümet Bakanlar Kurulu toplantısını yapacak. Bu konuyla ilgili nihai kararımızı bizler teklif olarak hükümet de Bakanlar Kurulu olarak ayın 22’sinde verecek. Farklı teklifler yok, bizim kanaatimiz belli ama şimdi artık bizim bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu ayın 22’sindeki MGK toplantısı ve Bakanlar Kurulu sonrasında kendisi çok açık ve net görecektir. Akıl tutulmasından öte bir şey olarak görüyorum, ciddi manada siyasi acemiliktir. Böyle bir siyaset anlayışı olamaz... 

SEV YA DA SEVME ÇOK ÇOK YANLIŞ

Ben doğrusu bu süreci yakından takip ettim. Oraya gelen 20-25 kişilik grup ki içlerinde alkollü olanların olduğunu bakanım söyledi. Çok çok yanlış yaklaşım tarzı her şeyden önce bizim dinimizde, değerlerimizde siz kalkıp da defnedilen bir insanın mezarına yönelik seversin sevmezsin böyle bir müdahale tarzı yoktur. Bu bir annedir ve evladı da cezaevinden yasal olarak iznini almış, annesinin defin merasimine gelmiştir. Konuyu İçişleri Bakanım bana ilettiği zaman ben de İçişleri Bakanıma şunu söyledim. Bizim değerlerimizde böyle bir şey yok, böyle bir şeye hakkınız yok. Memleketlerini ben o anda bilmiyordum neresi olduğunu Elazığ mıdır başka bir yer midir? Biz kendilerine uçak tahsis edelim Elazığ ise biz gönderelim kendi topraklarında defnetsinler...

TEOG OLAYINI İSTEMİYORUM

Şu anda tabii yine milli eğitimde bazı eksiklerimiz yok mu? Var. Bunları da aşacağız. Mesela ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. İster istemez anneler babalar ne yapıyor? ‘TEOG sınavı, çocuğumu kursa göndereceğim.’ Bunlardan artık bizim sıyrılmamız lazım. Yapmamız gereken şey nedir? Okullardaki seviyeyi yükseltmek. Haftasonları bazı okullarımızda takviye dersler verelim nasıl, Milli Eğitim’in kendi öğretmenleri vasıtasıyla. Bu öğretmenlere de belli bir bedel ödeyelim...

Kaldırılacak hemen, kaldırdık, bitti. Bunun kararını verecek olan hükümettir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bunu Bakanıma, Başbakanıma bir kere söylerim olur biter. Ama ben Sayın Bakan’a söyledim, yarın zaten Sayın Başbakanımızla da burada görüşmem var, kendisiyle bunu paylaşacağım. Bak böyle böyle. Hafta başı bu böyle başlamış veya önümüzdeki hafta devam edecek, bu konuda artık kararı kesinlikle süratle alalım Başbakanım, bunlardan kurtaralım bu ülkeyi. Biz artık böyle ilkel bir durumda değiliz, o geçmişte kaldı, neler çekti bu ülke yetti artık. TEOG’la işi zorlaştırıyoruz, ne lüzumu var. Farklı bir okula mı gitmek istiyor o okulun kendi imtihanına girer. İşin en rahatı da o.

ÜNİVERSİTE BURSU 470 LİRA OLDU


2017-2018 eğitim öğretim dönemi kredi burs olayında, biz geldiğimizde burs 45 lira idi. Kredi bursu daha sonra 425 liraya çıkardık. Bu yıl lisans öğrencilerine 470 lira oldu. Böyle ödenecek. Geçen yıl 285 lira olan yurtlarımızda kalan öğrencilere beslenme yardımı, bu yıl 330 liraya çıkarıldı. Kredi burs rakamı Yüksek Lisans öğrencileri için 440 lira, Doktora öğrencileri içinse bin 410 liradır. Bunu da ilk defa bu akşam açıklamış oluyoruz.

BEDELLİ ASKERLİK YOK!

Şu anda gündemimizde bu yok. Ciddi manada asker kadrosunda eksilme var. Biz vatansever evlatlarımızı askere bekliyoruz. Üniversite bitirmiş bedelli bekliyor. Yapacağın askerlik 6 ay, 20 günü izin, gel askerliğini yap. Sana birçok kazanım sağlıyor. Disiplin anlayışı çok çok önemli. Korunmada, birçok şeylerde, bazı adımları atmaya yarıyor. Bunun dışında da normal süreçte de 11 ay falan. Bunlardan kaçınmamın doğru olmadığına inanıyorum. Genelkurmay Başkanımız, Milli Savunma Bakanımız, sayısal durumu önümüze koyduğu zaman bu düşündürüyor. Ciddi bir ihtiyacımız var. 

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım