Dünya Kediler Günü ve İtalyalı Venüs

  • 1095
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 17 Şubat 2018 Cumartesi 17:31

17 Şubat Dünya Kediler Günü olarak kutlanıyor olsa da bazı ülkelerde bu tarih değişmektedir. Peki Dünya Kediler Günü nereden çıktı? Nasıl çıktı? O gün de neler yapılır? Venüs kedisinin özelliği nedir? İşte tüm soruların cevabı haberimizde…

Dünya Kediler Günü halk nazarında pek bilinmese de özellikle tarihler 17 Şubat’ı gösterdiğinde tüm kedi severleri bir heyecan basar. O gün daha başka başlarlar günlerine ve daha bir farklı bakarlar kedilerine. Kendilerine ait bir günleri olduklarının farkında mıdırlar bilinmez ama Dünya Kedi Gününde daha bir özel hissederler kediler kendilerini…

Dünya Kediler Günü Nereden Çıktı?

17 Şubat Dünya Kediler Gününün çıkış kaynağı İtalya’dır. İtalyan halkı nedendir bilinmez ama kedilerin önemine dikkatleri çekmek amacıyla bugünü kutlamaya başlamışlardır. Kediler için özel olan bugün Amerika’da 29 Ekim’de kutlanırken Rusya’da 1 Mart’ta; Polonya’da 17 Şubat’ta kutlanmakta.  

Her ne kadar doğru bir bilgidir emin olamayız ama bugün dünya çapında 500 milyon ev kedisinin olduğunu varsayılıyor. Tabiki sokaklardaki kedi sayısı bunun çok daha fazla üstündedir.

Ne Zaman Evcilleştirildiler?

Kedilerin evcilleştirmeleri ile alakalı söylenti var: Çin’de var olan kediler ya Ortadoğu’dan getirildiler ya da çiftçiler tarafından eğitilip evcilleştirildiler.

Konu ile alakalı ilginç bir açıklama daha var: ABD’de eğitim veren Missouri Üniversitesi’nde genetik bilimci olan Leslie Lysons Vahşi kedilerin utangaç olduklarını söylüyor ve bu hayvanların insanların yaşadıkları yerlere farelerden dolayı yaklaştıklarını, köylülerinde onları evcilleştirdiklerini ifade ediyor.

Dünya Kediler Gününde Venüs konuşuldu

Dünya Kediler Gününden en çok konuşulan kedi Venüs oldu. Bir gözü mavi diğeri yeşil olan kedinin yüzünün yarısı siyah yarısı da sarı… Bu görünüşü ile Venüs Dünya Kediler Gününün de simgesi haline geldi.

Kedilerle Evlilik

17 Şubat Dünya Kediler Gününde Marianna Zampieri'nin çektiği resimlerde çok ilgi çekti. İtalyan fotoğrafçının çektiği kediler ile evlilik fotoğraflarından bazıları şöyle:

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım