Doğu Guta’da savaş suçu işleniyor!

Son Güncelleme: 04 Mart 2018 Pazar 18:05

Rusya'nın Suriye'deki tarafları uzlaştırma merkezi yetkililerinden olan Vladimir Zolotuhin, militanların Doğu Guta’da savaş suçu işlediklerini dile getirdi.

 

Doğu Guta’da militanların sivil halka eziyeti devam ediyor. Rusya'nın Suriye'deki tarafları uzlaştırma merkezi yetkililerinden Vladimir Zolotuhin, Doğu Guta’da bulunan teröristlerin el Rihan’ın batı bölgesinden kontrol noktasına takın bir mesafede olan bir sağlık merkezine ateş ettiklerini ifade etti ve bu teröristlerin savaş suçu işlediklerini belirtti.

Gazetecilere verdiği demeçte açıklamalar yapan Vladimir Zolotuhin, Yasadışı bir şekilde silahlanan grupların provokasyonlarına devam ettiklerini ve BM’de alınan insani ateşkesi ihlal ettiklerini vurguladı. Bu teröristlerin havan mermileri ve otomatik tüfekler ile kontrol noktalarını devamlı saldırı yaptıklarını dile getiren Vladimir Zolotuhin, Kontrol noktası civarındaki sağlık merkezinin olduğunu bir bölgeye de ateş açıldığını söyledi. Teröristlerin bahsi geçen alana 6 havan mermisi denk getirdiklerini ama yaralının olmadığını belirtti.

YAŞLI, KADIN VE ÇOCUKLARI KULLANIYORLAR

Teröristlerin, sivil halkın Doğu Guta’dan tahliye edilmesi ile alakalı engellemesinin devam ettiğini söyleyen Vladimir Zolotuhin, Bu yasadışı grupların konutlardaki konumlarının gittikçe güçlendiğini ve yaşlı, kadın ve çocukların arkalarına saklandıklarının altını çizdi. Bu şekildeki hareketlerin savaş suçu olduğunu vurgulayan Vladimir Zolotuhin, suçluların cezalandırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

DOĞU GUTA NEREDE?

Doğu Guta Suriye’nin başkenti Şam’ın merkezinin 10 km. doğu bölgesinde yer almakta ve iç savaştan en çok etkilenen bölge olmaktadır. BM’in insani ateşkes kararı olmasına rağmen Doğu Guta’da sular durulmuş değil. Üstelik buradaki yasadışı grupların halkın kentten tahliye edilmesini de engelliyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım