Doğan Medya ne kadara devredilecek? Doğan Meyda satış detayları

Son Güncelleme: 22 Mart 2018 Perşembe 10:58

Gündeme bomba gibi düşen Doğan Medya satışı ile alakalı ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Peki Doğan Medya ne kadara satılacak? Doğan Medya’nın satılması hakkında nasıl yorumlar yapıldı. İşte Doğan Medya satışı ve ayrıntılar.

Doğan Medya Grubu ve Demirören Medya Grubu arasındaki satış ve devir ile alakalı görüşmeler başladı. Doğan Holding’in KAP'a yaptığı açıklamaya göre Posta, Fanatik, DHA, Yaysat, Kanal D, CNN Türk, Hürriyet, D Smart’ın içinde olduğu yazılı ve görsel medya unsurlarının ilgili finansal indirimlerin ardından 890.000.000$ (Sekizyüzdoksanmilyon Amerikan Doları) "hisse değeri" üzerinden, Demirören Holding A.Ş. ile görüşmelere başlanıldığı dile getirildi.

ZİRAAT BANKASI DETAYI

Türkiye tarihinin en büyük medya satışı diye de nitelendirilen Doğan Medya Grubu’nun Demirören grubuna satış işleminde, tıpkı Sabah-ATV Grubu satışındaki gibi Ziraat Bankası kredisinin de kullanıldığı öne sürüldü.

Alınan bilgilere göre bu büyük satış işlemi için meydana getirilen bankalar arası konsorsiyumda devlete ait Ziraat Bankası da bulundu. Kaynaklara göre, bu çaptaki bir satın almada tek banka kredisi kullanılmıyor. Finansmanın yurt içi ve dışından çok sayıda banka ve yatırım fonunun sağladığı kredi paketi ile sağlanıyor.

 Sabah-ATV grubunun 2008 senesindeki satışında Halkbank ve Vakıfbank’tan 375’er milyon dolar olmak üzere toplamda 750 milyon TL kredi çekilmiş, Çalık grubu alımı toplamda 1,1 milyar dolara TMSF’den yapmıştı.

CHP’DEN TEPKİ

Hükümetle bir süredir arası bozuk olan Doğan medya grubunun Demirören grubuna satışı ile alakalı CHP’den tekelleşme yaratacağı uyarısı geldi ve Rekabet Kurumunun bu satışa onay vermemesi gerektiği ifade edildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı açıklamada, Doğan Medya grubunun satışı ile Türkiye’deki çok büyük bir medya grubunun, tek elde toplanması sonucunun oluşacağını bunun da son derece sıkıntılı neticeler doğuracağına dikkatleri çekti.  Dünyada da bu tip dengesiz dağılımların sıkıntılı sonuçlar meydana getirdiğini ifade eden Özel, İtalya’da da bu tip bir durumun yaşandığını ve farklı düzenlemeler yapıldığını belirtti.

OKTAY EKŞİ: ÜZÜLDÜM

Hürriyet Gazetesi’nin 36 senelik başyazarı Oktay Ekşi, konu ile alakalı haberi duyduğunda çok üzüldüğünü, Hürriyet kendi gözünde sadece bir gazete olmadığını, toplumun bütününe mal olan bir kurum olduğunu ifade etti ve bugüne kadar Hürriyet'in modern Türkiye'yi ayakta tutan, çağdaşlaşmasına katkı sağlayan çok önemli hizmetleri olduğunu dile getirdi.

Hürriyet gazetesinin demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve cumhuriyetin temel değerlerine hep sahip çıkarak, bağlı kaldığını belirten Ekşi, gazetenin üzerinde oluşan baskıları okuyucusuna yansıtmamak için çok çaba sarf ettiğini, bu süreçte zaman zaman ağır eleştirilere hedef olduğunu ama her şeye rağmen ilkelerini korumaya çalıştığını söyledi.

Ekşi, bu satışın bahsettiği değerleri korumaları bakımlarından herkesi hayal kırıklığına uğratmasından korktuğunu söyleyen Ekşi, Hürriyet'in el değiştirmesi demokrasi için ağır bir yara alması sonucunu doğurabileceğini vurguladı.

AYDIN DOĞAN’IN GÜCÜ KALMADI

Hürriyet gazetesinin eski yazarlarından İzzet Çapa, Doğan Medya Grubu’nun satılacağının meydana çıkmasından sonra flaş bir iddiada bulundu.

İzzet Çapa, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Doğan Medya Grubu Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın öğle sularında genel yayın yönetmenlerini arayıp, artık dayanacak gücünün kalmadığını ve satışın gerçekleştiği ifade ettiğini öne sürdü.

Aydın Doğan’ın bu haberi verirken “son derece” üzgün olduğunu dile getiren Çapa, Doğan Medya Grubu çalışanlarının kendi içinde yarın ne olacak ve tazminatlar nasıl ödenecek telaşının yaşandığını belirtti.

FİNANCİAL TİMES’DAN İLGİNÇ YORUM

İngiliz Financial Times gazetesi, Doğan Medya Grubu’nun Erdoğan Demirören’e satılması ile alakalı, Türk basını baronunun, medya kolunu Erdoğan’ın müttefikine satmayı kabul ettiği başlığı ile okurlarına duyurdu.

Gazete haberin devamında anlaşmanın, hükümet yanlısı gazeteler ve televizyonlarca domine edilen medya için şok olduğunu ifade etti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım