Dev gemi yalıya çarptığında içerdeydi

Son Güncelleme: 08 Nisan 2018 Pazar 13:53

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen arpa yüklü geminin çarptığı esnada Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nda bulunan ve ailenin 4. kuşak torunu Aslı Zeynep Ertürer, yaşananların korku filmi gibi olduğunu, kimsenin ne olduğunu anlamadığını bir anda gemi bir anda binanın yükseğinde bir noktada olduğu için kendilerinin bahçeye inene kadar girdiğini ifade etti.

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen arpa yüklü geminin çarptığı sırada Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nda Sahil Güvenlik denizden, zabıta ekipleri de karadan çalışmalarını sürdürüyor. Çarpmanın etkisiyle yalıda oluşan ağır hasar dikkat çekerken incelemelerin gün boyunca süreceği tahmin ediliyor.

Çarpma olduğu anda yalıda bulunan ailenin 4. kuşak torunu Aslı Zeynep Ertürer ise yaşadıklarını şöyle anlattı: "Korku filmi gibiydi. Kimse ne olduğunu anlamadı. Bir anda gemi binanın yükseğinde bir noktada olduğu için biz bahçeye inene kadar girmişti. Sonrası bizim için de psikolojik olarak karanlık" dedi. Ertürer, "Bu bir aile yapısı. Sonradan alınmış bir yalı değil. Tamamen bizim kuşaklardır korumaya çalıştığımız birinci sınıf tarihi eser bugün yok. Hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak."

Yalının son durumu ile alakalı bilgi de veren Ertürer, "Hâlihazırda yaşadığımız bir yalı. Dün buradaydık. Ben buradaydım, Allah'tan ailem yoktu. Yatak odalarımızın ve salonumuzun olduğu yere girdi ve öğle saatleriydi. Ailem burada olsaydı ne olurdu? Zaten düşünmek istemiyorum. 200 yaşında bir yalı. Etimizi tırnağımıza katarak, her şeyimizi buraya dökerek ayakta tutmaya çalıştığımız bir yapı. Dışı bir şekilde çözülür ama içinde korumaya çalıştığımız kıymetli birçok şeyi kaybetmiş durumdayız" dedi.

AVUKAT SELEK: KAMUOYUNDAN DESTEK BEKLİYORUZ

Hukuki sürecin başladığını ifade eden Avukat Nazlı Selek ise şunları söyledi: "Sorumluların cezalandırılması için her türlü başvuru yapılıyor. Kamuoyundan da bu anlamda destek bekliyoruz. Bütün resmi kurum ve kuruluşlardan bu milli servetle ilgili destek bekliyoruz. Sorumluların cezalandırılması, soruşturmanın titizlikle yapılmasıyla ilgili de gereken desteği bekliyoruz" dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım