DEAŞ köşeye sıkıştı sonu yaklaşıyor...

  • 8329
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 28 Ekim 2017 Cumartesi 14:01

Rus ve ABD'li üst düzey komutanların kısa zaman evvel Suriye'deki son durumu ele aldıkları bir toplantı yaptığını ifade eden ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, DEAŞ'la mücadelede sona gelindikçe taraflar arasındaki iletişimin arttığını dile getirdi.

Sputnik'ten alınan haberlere göre Dillon, Suriye'deki DEAŞ varlığının Deyr ez Zor ile Ebu Kemal arasındaki bölgeye indirgendiği dönemden bu yana Rusya ve ABD orduları arasındaki iletişimin yeni bir seviyeye yükseldiğini dile getirdi. 

Taraflar arasında şu ana kadar üç görüşme olduğunu ve sonuncusunun bir hafta on gün içinde gerçekleştiğini bildiren Dillon, Rus ve ABD'li askeri yetkililerin Suriye ve Irak dışındaki bir Ortadoğu ülkesinde bir araya geldiğini söyledi.

Dillon,

"Suriye ordusu ve partnerimiz olan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) birbirlerine yaklaşmaya başladıkça çatışmasızlık seviyesinin artması konusunda herhangi bir sorun yok. İki taraf arasındaki iletişim hatları, gün boyunca birçok kez kullanılıyor" dedi.

Dillon, Suriye ordusuyla savaşan Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif güçler tarafından kontrol edilen İdlib'deki durum hakkında da açıklamalarda bulundu. 

Koalisyonun bu bölgedeki gelişmeleri izlediğini söyleyen Dillon, DSG ve sivil konseylerin olumsuz etkilenmediğini, koalisyonun İdlib'deki genel duruma aktif şekilde müdahil olduğunu kaydetti.

'İDLİB'DE RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ YAPMIYORUZ'

Bu arada Dillon, İdlib'de operasyon düzenlemediklerini ve Rusya ile işbirliği yapmadıklarını belirtti.

Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) ve Tahrir Şam gibi terör örgütlerine atıfta bulunan Dillon, "Temsil ettiğim oluşum, DEAŞ'la mücadeleye ve DEAŞ'ı yenmeye odaklanmış durumda. İdlib'de Fetih el Şam ve Tahrir Şam etrafında yaşanan gelişmelerin o bölgede bulunan koalisyon ile ilişkili değil" ifadelerini kullandı.
Dillon'a Rusya Savunma Bakanlığı'nın 'Rakka, koalisyonun eylemleri nedeniyle yeryüzünden silindi' açıklaması da soruldu. 

Suçlamayı reddeden Dillon, koalisyonun sivil kayıplardan kaçınmak meydana gelen her olayı kayıt altına almak için olağanüstü zaman ve kaynak ayıran tek güç olduğunu iddia etti.

Dillon, sivil kayıplar iddialarının hepsini soruşturduğunu ve bunların birçoğunun asılsız olduğunu kaydetti.

'IŞİD'E KARŞI YENİ SALDIRI HAZIRLIĞI İÇİNDEYİZ'

Ayrıca Dillon, Ebu Kemal'deki DEAŞ militanlarına karşı saldırı hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

Dillon sözlerini şöyle sürdürdü:

"Deyr ez Zor'daki El Ömer petrol sahası da dahil olmak üzere DSG'nin elde ettiği kazanımları takviye etmek ve halen DEAŞ'ın kontrol ettiği bölgeleri temizlememiz, ardından DEAŞ liderliğinin bulunduğu Ebu Kemal'e saldırı için hazırlanmamız gerekiyor."

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım