Çocuklar Duymasında'ki FETÖ kitabı 562 bine mal oldu

Son Güncelleme: 03 Ağustos 2017 Perşembe 11:31

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX TV'de ekranlara gelen "İlk Buluşma" isimli şaka programında insan onuruna aykırı şakalara yer verildiği için kanala para cezası kesti.

RTÜK'ün dün yapılan Üst  Kurul toplantısında, uydu üzerinden uygunsuz nitelikte yayın yapan kanalların  durumu ele alınıp, 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde ağır  cezalar verilmesine devam edildi.

Bu çerçevede uydu üzerinden ahlaksız, dolandırıcı, cinsel içerikli  yayın ve gıda takviyesi ürün satışı ile arkadaşlık hattı, ateşli silah ve tütün  ürünü reklamı yapan, ticari yayınlarında din sömürüsüne yer veren yayın kuruluşlarına ceza kesildi.

Üst Kurul toplantısında ayrıca yıllar sonra yeniden Kanal D'de ekrana  gelen "Çocuklar Duymasın" dizisinde FETÖ'nün propagandasını yapan bir kitabın  görüntüsüne yer verilmesi de ele alındı.

RTÜK, FETÖ'nün kirli faaliyetlerini dünyaya tanıttığı bahsi geçen kitabın görüntüsüne yer verilmesi sebebiyle radyo ve televizyonların kuruluş ve  yayın hizmetlerini düzenleyen 6112 sayılı kanunun 8. maddesinin 1'inci fıkrasının  (a) bendinde yer alan "Suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç  tekniklerini öğretici nitelikte olamaz." hükmünün ihlali sebebiyle televizyon  kanalına yüzde 2 sınırından yaklaşık 562 bin lira para cezası uyguladı.

FOX TV'ye " kötü şaka" cezası

Üst Kurul, FOX TV'de yayınlanan "İlk Buluşma" adlı şaka programında  insan onuruna aykırı şakalara yer verilmesi ve bu kapsamda 6112 sayılı kanunun  8'inci maddesinin 1'inci fıkrasının (ç) bendinin ihlal edilmesi sebebiyle de  kanala müeyyide uygulanmasına karar verdi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım