Çeçen lider Kadirov'dan ABD'ye alaycı cevap: Ödül verseler gitmem

  • 39913
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 21 Aralık 2017 Perşembe 11:34

ABD'nin kendisini Magnitskiy Listesi'ne dahil etmesinden gurur duyduğunu ifade eden Rusya'ya bağlı Çeçenistan'ın lideri Ramzan Kadirov, Washington'ın kendi topraklarındaki insan haklarını ihlal edenlerin peşine düşmesi gerektiğini belirtti.

Kadirov, ABD'nin kendisi dahil 5 Rus vatandaşını daha yaptırım listesine dahil etmesine alaycı bir yaklaşım ile karşılık verdi. Spor salonunda çektiği bir video ile Instagram hesabından açıklamalarda bulunan Kadirov, böylece kendisini 'çok seçkin' hissettiğini dile getirdi. 

Kadirov videoda,

"Magnitskiy Listesi… Bu benim insan haklarını ihlal ettiğim anlamına geliyor. Zavallı Amerikalılar! Küçük ama gururlu Çeçenistan ülkenin tamamına rahat vermiyor. Bana karşı yaptırım getirmişler. Kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum, ABD bana ne kadar da çok ödülü layık gördü. Fakat endişe etmesinler, henüz ABD topraklarına ayak basmam yönünde bir talimat almadım" dedi.

'ÖDÜL TEKLİF ETSELER BİLE ABD'YE GİTMEM'

Videonun yanı sıra yaptığı yazılı açıklamada da

"Daha önce de demiştim, şimdi de tekrar ediyorum: Bana ABD'nin tüm döviz rezervlerini ödül olarak verseler bile ABD'ye gitmeyeceğim" ifadelerini kullanan Kadirov, yaptırım listesine dahil edilmesinin nedeninin insan haklarını ihlal etmesi değil, ‘çoğu ABD özel servisinin evlatlığı olan' teröristlerle mücadele etmesi olduğunu vurguladı. 

Kadirov ayrıca. "ABD istihbarat birimlerini rahatsız ettiğim için gurur duymalıyım. Yaptırımların insan hakları ihlali ile bağlantılı olduğunu söylüyorlar. O zaman neden listeyi doldurmak için Beyaz Saray'daki ve Pentagon'daki insanların peşine düşmüyorlar?" ifadelerini kullandı.

'ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR?'

Kadirov, ABD'nin yaptığı insan hakları ihlallerine dikkatleri çekerek, açıklamalarını

"Amerikan yerlilerinin, milyonlarca Afrikalı kölenin katledilmesini, Hiroşima ve Nagasaki kurbanlarını, ölen milyonlarca Vietnamlıyı, Son My köyünü, Afganistan'ı, Irak'ı, Libya'yı, Belgrad'ı unuttunuz mu? Benim listem ABD'nin kanlı eylemleriyle dolu. Peki ya çanlar kimin için çalıyor? Çeçenistan'da barış ve istikrar hakim, ABD ise tüm dünyayı kana buluyor" sözleriyle sonlandırdı. 

ABD'nin 14 Aralık 2012'de kabul ettiği Magnitskiy Yasası, insan hakları ihlaline karıştığı öne sürülen Rus vatandaşlarına yönelik vize yaptırımlarını öngörüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım