Bu düzenleme çok konuşulacak!

Son Güncelleme: 31 Mart 2018 Cumartesi 10:24

Kıyılarda bulunan ormanlık alanlara tesis kurulmasının önünü açan yeni bir düzenleme geliyor.

Ormanların içi ile baraj, göl ve deniz kıyılarında yer alan ormanlık alanlara tesis kurulmasının önünü açan yeni bir düzenleme kapıda.

Alınan haberlere göre, yasa Meclis'ten geçtiği zaman ormanların en az 4 kilometre uzağına kurulması gereken tesisler artık direkt ormanın içine, hatta ormanın uzandığı deniz ve göl kıyısına yapılabilecek. Bunun yanında sebze ve meyve depolamak amacı ile orman ağaçlarının altı oyularak tüneller açılabilecek.

Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda görüşülmekte olan ve içinde ormandaki dikili ağaçların satılması, ormanlık alanların Hazine'ye devredilerek imara açılması ve sulama tesislerinin özelleştirilmesi gibi maddelerin  olduğu Devlet Su İşleri (DSİ) tasarısına önerge ile çok tartışılacağı düşünülen yeni maddeler ilave edildi.

Yürürlükte bulunan kanunlara göre, ormanlık alanlar ile ormanların 4 kilometreye kadar yakınına balık üretme çiftliği kurabilmek için Orman Genel Müdürlüğü'nden izin almak gerekiyor. Tasarıya AK Parti'li milletvekillerinin oyları ile ilave edilen yeni maddeyle hem 4 kilometrelik mesafe şartı hem de izin şartı kaldırıldı. Artık parasını devlete ödeyen herkes ormanlara 29 yıl sürelerle balık üretme çiftlikleri kurabilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kıyılara balık tesisi kurulmasına izin veren maddeyi daha evvelBaşbakanlık'a giden bir tasarının içine eklediklerini fakat Tarım Bakanlığı'nın itirazı üzerine maddeyi o tasarıdan geri çıkardıklarını bildirdi. Bakan Eroğlu, Tarım Bakanlığı'nın istemediği kıyı maddesini DSİ tasarısına eklediklerini anlatırken, toplantının çıkışında gazetecilerin, “Kıyıda ne tür tesislerin kurulacağı tam anlaşılmıyor. Açıklama yapar mısınız?” sorusuna, “Yasa çıkınca anlarsınız!” şeklinde yanıt verdi.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım