Başkomutanımız ifadesine Almanya’da tepki!

  • 559
  • -1
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 12 Mart 2018 Pazartesi 16:32

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nce (DİTİB) programlanan Türkiye ziyaret turu programında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’nın ‘başkomutanımız’ şeklinde tanımlanması tepkilere sebep oldu.

Almanya’daki 900’den fazla cami derneğinin çatı kuruluşu olan DİTİB genç yetişkinler için organize etmeyi planladığı Türkiye ziyaret turu ülkede eleştirilere maruz kaldı. Ziyaret programında Türkiye turunun ‘son durağı’ olması planlanan ‘Ak Saray’ ziyareti ile alakalı olarak Erdoğan’dan ‘başkomutanımız’ diye bahsedilmesi, Almanya’da tepki ile karşılandı.

24-31 Mart tarihlerinde Paskalya tatilinde yapılacak etkinlik ile alakalı duyuru ve tanıtımların, Leverkusen ve Porz şehirlerindekiler de dahil olmak üzere farklı DİTİB camilerinde yapılmaya başlandığı dile getirildi. Üniversite öğrencileri için organize edilen tura katılım ücretinin öğrenciler için her şey dahil 399 avro, diğer katılımcılar için ise 885 avro olacağı belirtildi.

Tur kapsamında Çanakkale ziyaretinin de olacağı ve bu kapsamda Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlıların İngiliz ve Fransızlar karşısında zafer elde ettiği alana da gidileceği söylendi. Turun ‘Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya’ projesi çerçevesinde yapılacağı da vurgulandı.

Bochum Ruhr Üniversitesi Din Araştırmaları Merkezi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Yeşiller partisinin eski milletvekili Volker Beck, DİTİB’in ‘milliyetçi bir devlet propagandası’ yaptığını ifade etti.

“Alman siyasetinin artık buna göz yumamayacağını” dile getiren Beck, DİTİB’in bir truva atı gibi davranıyor oluşunun giderek daha da belirgin bir hale geldiğini ve görünüşte din, hakikatte ise Türk devleti ve Erdoğan olduğu biçiminde konuştu.

Almanya’da hizmet veren DİTİB, sık sık Türk hükümetinin etkisi altında kalmakla eleştiriliyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım