AYM o ifadeleri iptal etti! Gece eylemlerine devam...

Son Güncelleme: 28 Aralık 2017 Perşembe 09:04

Anayasa Mahkemesi (AYM) açık alanlardaki toplantı ve gösterilerin güneş battıktan sonra devam etmesini engelleyen düzenlemenin orantısız olduğu kararını aldı.

Gezi eylemleri sebebi ile Marmaris 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan bir davada, sanık avukatlarından Doğan Erkan, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’ndaki bazı maddelerin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurulmasını talep etti. 

Yerel mahkeme de yasadaki bazı maddelerin iptali için AYM’ye başvurdu. CHP de, kanunda 2014’te yapılan bazı değişikliklerin anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla iptalini talep etti. 

AYM, her iki başvuruyu birleştirip kararını verdi. Mahkeme kanunun 7. maddesindeki ‘güneş batmadan önce dağılacak şekilde’ ifadesini, 5 ve 6. maddesindeki mülki amire tanınan toplantı ve gösteri yürüyüşünün güzergahının tespit edilmesi konusunda “…ve vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak…” ifadesini, ayrıca 22. maddesindeki ‘genel yollar…’ ifadesini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. 

Resmi Gazete’de yayımlanan kararın gerekçesi şöyle:  

"Açık alanlardaki toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin güneş batmasından sonra devam etmesinin mutlak olarak yasaklanması, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına yapılan müdahaleyi orantısız kılmaktadır. Bu kural demokratik bir toplumda gerekli ve orantılı değildir. 

Bir yerde toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmesinin vatandaşın gündelik yaşamını zorlaştırmasının, o yerin toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kapatılmasını haklılaştırabilmesi için gündelik yaşamın ‘aşırı ve katlanılamaz derecede’ zorlaşması gerekmektedir. Dava konusu kurallarda ise gündelik yaşamın etkilenme boyutuna yönelik herhangi bir ölçüt getirilmemiştir.” 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım