Avustralya'dan Rakka'ya seyahat kararı

Son Güncelleme: 29 Kasım 2017 Çarşamba 11:42

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Suriye'de, YPG'nin ABD öncülüğündeki uluslararsı koalisyonun desteği ile kurtardığı açıklanan ve 'DEAŞ'ın kalesi' olarak bilinen Rakka şehrine seyahat yasağının kaldırıldığını açıkladı.

Bishop, Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sayfasından, Suriye’nin Rakka şehrine seyahat edecek veya halihazırda orada bulunan Avustralya vatandaşları hakkında açıklama yaptı. 

Avustralya vatandaşları için Rakka’ya seyahat yasağının kaldırılıp şehre girişin suç olmaktan çıkartıldığını ifade eden Bishop,

‘‘Rakka kentine meşru bir neden olmadan girmek veya orada kalmak artık suç değildir’’ ifadelerini kullandı.

'5 ARALIK 2014- 28 KASIM 2017 ARASI GİDENLERİN DURUMU FARKLI'

Bishop, ancak meşru bir neden olmadan bölgeye seyahatin suç sayıldığı 5 Aralık 2014-28 Kasım 2017 döneminde giriş yapan veya bölgede bulunan Avustralyalıların durumlarının farklı olduğuna dikkatleri çekerek, bahsi geçen vatandaşların güvenlik birimlerince muhtemel soruşturmalara, tutuklamalara ve kovuşturmaya tabii tutulacaklarını kaydetti.

'SİLAHLI GRUBA VEYA TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK VERMEK HALA YASA DIŞI' 

Bishop, Avustralya hükümetinin vatandaşlarına, güvenlik riskinin son derece tehlikeli olmaya devam etmesi nedeniyle Suriye'ye 'seyahat edilmemesi' yönünde tavsiyelerde bulunmaya devam ettiğini ifade ederek,

"Suriye'de herhangi bir silahlı gruba veya Avustralya yasalarında listelenen bir terör örgütüne her türlü desteği vermeleri veya yanında savaşmaları yasa dışı olmaya devam etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet, Suriye ve Irak’ta terör örgütü saflarına katılan çifte vatandaşların Avustralya vatandaşlığını iptal etmişti. Bahsi geçen kişilerin ülkeye dönmeleri durumunda yeni terör yasalarını göre ömür boyu hapis cezası almaları bekleniyor.

Resmi makamlar, DEAŞ bünyesinde yaklaşık 110 Avustralya vatandaşının bulunduğunu tahmin ediyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım