Amerika YPD destekli SDG'ye silah yardımını sürdürüyor

Son Güncelleme: 21 Eylül 2017 Perşembe 08:28

ABD’nin, PYD’nin silahlı kolu YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) silah yardımı sürüyor.

Fransız AFP haber ajansı Suriye’nin kuzeydoğusunda bir bölümü SDG’nin denetiminde olan Kamışlı şehrinden geçen, SDG’ye gönderilmiş Amerikan zırhlı araç konvoyunu görüntüledi. AFP, konvoyda ABD yapımı Oshkosh modeli zırhlı araçlar, buldozerler ve silahlar olduğu bilgisini iletti.

Anadolu Ajansı da (AA) son 10 günde içerisinde zırhlı askeri araçların da olduğu yaklaşık 200 TIR yardımın, Suriye’deki örgüt unsurlarına gönderildiğini ifade etti. Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke’de bulunan AA muhabirinden edinilen bilgiye göre, evvelki gün askeri yardım da taşıyan yaklaşık 100 TIR, Irak sınırındaki Simelka kapısından gündüz saatlerinde geçerek örgütün denetimindek, şehre girdi.

Konvoyda MRAP model zırhlı askeri araçlar görüldü. Mayına dayanıklı, pusu korumalı MRAP’lara, birçok çeşit ağır silahlar takılabiliyor. TIR’ların, Deyrizor’daki örgüt unsurlarına gönderildiği ifade ediliyor.

Haziran ayı başından bu yana ABD tarafından gönderildiği ve içlerinde bazı silahlar ile askeri araç gereçlerin de bulunduğu bilinen toplam 1621 TIR, PKK/PYD’ye yardım ulaştırdı.


AFP, silah sevkıyatının yanında Kamışlı kentinde SDG’nin yapacağı yerel seçimler için kayıt işlemlerinin gerçekleştirildiği büroları da görüntüledi. Kayıt bürolarında duvara asılı PKK elebaşı Abdullah Öcalan posterleri dikkat çekti. Bölgede yerel seçimlerin 22 Eylül’de yapılması bekleniyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım