Alabama'da Trump'ın desteği yetmedi...

  • 1476
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 13 Aralık 2017 Çarşamba 12:13

ABD'nin Alabama eyaletinde Senato ara seçimlerini, Cumhuriyetçi rakibi Roy Moore'u geride bırakan Demokrat Doug Jones kazandı.Resmi olmayan seçim neticelerine göre, oyların % 49.5'ini alan Jones, 1992 senesinden bu yana Alabama'dan seçilen ilk Demokrat senatör oldu.

TRUMP'IN DESTEĞİ YETMEDİ

İsmi uzun süre cinsel taciz iddialarıyla anılan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın da desteklediği Cumhuriyetçi Roy Moore ise yüzde 48.8 oyda kalıp Senatoya girme şansını kaybetti.

Bu sonuçla ABD Senatosunda 49. sandalyeye ulaşan Demokratlar, Cumhuriyetçiler ile aralarındaki farkı 2 sandalyeye düşürdüler ve 6 Kasım 2018'de yapılacak ABD Kongre ara seçimleri öncesi büyük moral buldular. 

Daha evvel federal savcı olarak görev yapan Jones, ilk açıklamasında,

"Alabama halkı, bizi bölen şeylerden daha fazla bizi birleştiren unsurlara sahip. Buradaki tüm yarış tamamen bir onur ve saygı ile ilgiliydi" değerlendirmesini yaptı. Eski Alabama senatörü Jeff Sessions'ın, Trump başkanlığı devraldıktan sonra ABD Adalet Bakanı olmasıyla boşalan koltuğa oturan Jones, 2021 yılına kadar Senato'daki görevini sürdürecek."dedi.

​TRUMP'TAN TEBRİK

Ayrıca Jones'ın seçimi kazandığının belli olmasının ardından Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, "Sıkı bir mücadeleyle kazanılmış zaferinden dolayı Doug Jones'ı tebrik ederim. Bağımsız oylar bu sonuçta çok önemli bir rol oynadı ama kazanmak kazanmaktır" yorumunu yaptı.

​Trump'ın desteğine rağmen Cumhuriyetçi Parti içinde tartışmalara neden olan ve Cumhuriyetçilerin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell'ın desteğini kaybeden Moore, cinsel taciz iddialarının yanı sıra 'ırkçı' kabul edilen bazı görüşleri nedeniyle de eleştiriliyordu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım