A&G Araştırma Şirketi'nden önemli anket

  • 1547
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 08 Ocak 2017 Pazar 18:33

A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür'ün 42 ilde yaptırdığı anketle halka terörün arkasında kimin olduğu soruldu. Büyük çoğunluk terörü ABD’nin desteklediğini ifade etti.

Seçim anketleri ve kamuoyu yoklamaları ile adını duyuran A&G Araştırma Şirketi son yaşanan terör olaylarının ardından 42 ilde 3 bin denekle terörün arkasındaki güçleri sorguladı. A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür sonuçlarla ilgili bilgileri paylaştı. Buna göre halkın büyük çoğunluğu terörün karanlık odaklar tarafından desteklendiğine inanıyor.

Araştırma, 24-26 Aralık 2016'da Türkiye'nin yedi bölgesinde, 42 ilde, 126 mahalle kasaba ve beldede, 18 yaş ve üstü 1517’si kadın, toplam 3035 denekle, evlerde birebir görüşerek yapıldı.

Soruların parti kriterli sorulmasına rağmen terörün arkasındaki güçler konusunda cevapların ortak olduğunu söylendi. Ankette ülkede son zamanlarda artan terör olaylarını PKK, DAEŞ, FETÖ vb. örgütler yapıyor diyenlerin oranı yüzde 24’te kaldı. Geriye kalan Yüzde 76 ise bu örgütleri destekleyen başka güçler olduğunu söylüyor.

Parti ağırlıklı seçmen yorumlarına bakıldığında HDP’nin % 39’u terörün tek başına olduğunu savunuyorken, AK Parti’nin % 75’i, MHP’nin % 79’u, CHP’nin ise % 77’si terörün arkasında başka şer odakları olduğunu düşünüyorlar.

Terörün dış kaynaklı olduğunu düşünenlere bunların kim olduğu sorusu yönlendirildiğinde ise ABD’nin acık ara önde olduğu görülüyor. % 80 ABD’nin, % 45 İsrail’in, % 34 AB ülkelerinin terörü desteklediğini ifade ediyorlar. Bu % 80’lik sonucun hiçte azımsanmayacak bir rakam olduğu belirtiliyor.

Ankete katılanlara ABD’nin yeni başkanı ile Türkiye ilişkileri nasıl gidecek diye sorulduğunda % 33 ilişkilerin kötüye gideceğini, % 26 iyi gideceğini düşünürken, % 60 değişen bir şeyin olmayacağı düşüncesinde.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım