Afrikalı öğrenciler SASAM'da buluştu

  • 1069
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Mayıs 2017 Cuma 11:48

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Afrika Masasının düzenlediği Afrikalı Öğrenciler Buluşması etkinliklerinin 2.si SASAM Genel Merkezinde düzenlendi.

Burslu olarak Türkiye’de eğitim gören çok sayıda Afrikalı öğrencinin katıldığı etkinlikte; Afrikalı öğrencilerin yaşadıkları sorunlar ve öğrencilerin yetkili makamlardan beklentileri dile getirildi. Birinci etkinlikte bu konuda hazırlanan rapor üzerinde müzakerelerin yapıldığı ve 25 Mayıs Afrika Günü’nde SASAM’ın gerçekleştireceği Afrikalı öğrenciler ile Afrika’yla ilgilenen akademisyen ve işadamlarını bir araya getirecek etkinlik içeriğinin istişare edildiği toplantı sonuçlarının SASAM tarafından tekrar raporlanarak Yurtdışı Türkler Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gönderileceği belirtildi.

SASAM Afrika Masası Direktörü Yunus Emre İLKORKOR, birinci toplantıda çıkan sonuçlara göre Afrikalı öğrencilerin beş başlık altında toplanabilecek sorunlar yaşadığını, bu başlıkların;

1- Türkiye’de Afrika farkındalığının yeterli düzeyde olmaması,
2- Dil ve iletişim sorunları,
3- Ekonomik sorunlar,
4- Sosyal ve kültürel sorunlar 
5- Bürokratik sorunlar olarak özetlenebileceğini belirtti. 

Bu sorunların çözümü için atılabilecek adımların çok da zor olmadığını, devletimizin verdiği bursu ile ülkemizde eğitim için bulunan misafirlerimizle gerektiği şekilde ilgilenildiği takdirde bu öğrencilerin hem daha iyi yetişmeleri, hem de başta kendi ülkeleri olmak üzere genel olarak Afrika’yla ilgili Türkiye’ye önemli bilgi birikimi aktarabileceklerini ifade eden İLKORKOR, SASAM’ın gerçekleştirdiği etkinliklerin bu amaçlara hizmet ettiğini vurguladı.

Sasam

İLKORKOR ayrıca SASAM olarak Afrikalı öğrencilerin hem birbirleriyle, hem Sahipkıran AKADEMİ üyesi Türk öğrencilerle, hem de Afrika ile ticaret yapan firma ve işadamları ile network oluşturmalarını arzuladıklarını ve böyle bir network oluşturulduğu takdirde hem Afrikalı ve Türk öğrencilerin, hem Afrika ile ticaret yapan işadamlarının, hem de genel olarak Türkiye’nin önemli kazanımlar elde edeceğini düşündüklerini ekledi.

SASAM Genel Sekreteri Mesut Emre KARAKÖSE ise SASAM’ın bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini ve 25 Mayıs Afrika Günü’nde HAK-İŞ Genel Merkezinde Afrika ile ilgilenen tüm paydaşların davet edileceği geniş katılımlı bir etkinlik gerçekleştireceklerini ifade etti.
Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım