Açlıkla mücadele eden Doğu Guta nerede? Doğu Guta’da neler oluyor?

  • 1682
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 01 Mart 2018 Perşembe 20:32

Son günlerde gündeme gelen Doğu Guta nerede? Suriye’de bir savaş yaşanıyor ve bu savaş ortamından en çok etkilenen bölgelerden birisi de Doğu Guta. Suriye’deki önemli bölgelerden Doğu Guta hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde.

Suriye gerçekleşen savaş en çok Doğu Guta’yı vurdu. Savaşın tam ortasında kalan masum sivil halk gıda yetersizliği ve ölümler nedeni ile dünyanın gündemine geldi. En son   Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in insani koridor oluşturulması noktasında yardımcı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmesinin ardından Doğu Guta Nerede soru gündeme geldi ve merakla araştırılı oldu. İşte Doğu Guta ile alakalı detaylar…

DOĞU GUTA NEREDE?

Suriye’nin başkenti olan Şam’ın merkezinin 10 km. doğusunda olan Doğu Guta iç savaştan en çok etkilenen bölge. Doğu Guta’da geçtiğimiz şubat ayında artan çatışmalara sebebi ile yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz günlerde yaptığı insani ateşkes çağrısına rağmen bölgede çatışmalar bitmiş ya da durmuş değil.

DOĞU GUTA’NIN ÖNEMİ NEDİR?

Suriye’nin başkenti Şam’ın doğu tarafında bulunan Doğu Guta, 2012 senesinden bu yana  silahlı muhalif grupların elinde bulunuyor. 100 km. civarında bir alanda bulunan Doğu Guta’da yaklaşık 350 bin insanın ikamet ettiği ifade ediliyor.

Uzun zamandır muhaliflerin elinde olan diğer bölgelerden izole olan Doğu Guta, Suriye’de yaşanan çatışmalar başladıktan sonra Suriye ordusunun kuşatması altına girdi. Bundan sonra bölgede gıda kıtlığı olmaya başladı.

Doğu Guta’nın denetimini sağlayan örgütlerin karşısında Suriye hükümeti Başkanlık Muhafız Alayları ve ordunun elit birimleri Dördüncü Bölük ve Kaplan Kuvvetleri’ni konuşlandırmakta.

Kaplan Kuvvetleri’nin başında, ülkenin diğer bölgelerinde hem DEAŞ’a hem de diğer silahlı gruplara karşı operasyonların çoğunu idare eden Süheyl Hassan var.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım