ABD'li orgeneral'den Trump'ın nükleer silah kullanımı hakkında açıklama

  • 1359
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Kasım 2017 Pazar 13:22

ABD Stratejik Kuvvetler (STRATCOM) Komutanı Orgeneral John Hyten, ABD Başkanı Donald Trump’ın yasal olmayan bir şekilde nükleer silah kullanmak istemesi durumunda Trump’a karşı çıkacağını ifade etti.

Orgeneral Hyten, Kanada’da organize edilen Halifax Uluslarası Güvenlik Forumu’nda demeç verdi.

Trump’ın nükleer silahları yasal olmayan bir biçimde kullanma olasılığına ilişkin bir soru üzerine ABD’li general,

"Bazıları aptal olduğumuzu zannediyor. Biz aptal insanlar değiliz. Bunlar hakkında çok düşünüyoruz. Böyle bir sorumluluğunuz varsa nasıl olur da bu konu üzerine kafa yormazsınız? değerlendirmesinde bulundu. 

Trump'ın nükleer saldırı karar alması durumunda emre uymayacağını açıklayarak 'Hayatınızın geri kalanını hapiste geçirebilirsiniz' uyarısı yapan Hyten, Trump'a yasaya uygun başka seçenekler sunacağını ifade etti.

Stratejik silahların kullanılması ile alakalı prosedürleri anlatan Orgeneral Hyten,

“STRATCOM komutanı olarak başkana tavsiyede bulunurum, o bana ne yapacağımı söyler” dedi.


Hyten, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer kararı yasa dışı ise ne olacak? Ben şunu diyeceğim 'Sayın Başkan bu yasa dışıdır.' Ve Trump'ın ne yapacağını tahmin edin. 'Yasal olan ne?' diye soracak. Biz de söz konusu durumda kullanmak üzere, farklı kapasitelerimizin bir araya getirdiğimiz seçenekler sunacağız. İş bu şekilde yürür."  

Kuzey Kore ile ABD arasındaki tansiyon yükseldikçe Kongre’de Trump yönetiminin nükleer bir girişimde bulunma ihtimaline karşı tartışmalar yaşanıyor. Aralarında Cumhuriyetçilerin de bulunduğu bir grup kongre üyesi ve senatör, Trump’ın nükleer kullanma yetkilerine sınırlama getirmek üzere bir yasa çıkarılmasını istiyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım