ABD'den Türkiye'ye S-400 tehdidi!!!

  • 3422
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 17 Kasım 2017 Cuma 15:20

ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması durumunda Türkiye'nin NATO teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağını ifade etti.

Defense News'e konuşan Grant, Türkiye'ye S-400 sistemleri alımı konusunda uyarılar yaptı. Grant,

"Eğer Türkiye S-400'leri alırsa, NATO teknolojilerine erişimi kısıtlanır. İleriki aşamada da Türkiye'nin F-35 tipi 5. nesil bombardıman uçaklarını edinme ve kullanma imkanlarına yönelik tedbirler alınabilir" dedi.

S-400 anlaşmasının hayata geçmesinin Türkiye ve NATO arasındaki askeri işbirliğini ciddi şekilde etkileyeceğini dile getiren Grant, NATO stratejisinin S-400 sistemleri ile işbirliğine izin vermediğini vurguladı.

ABD NASIL BİR YOL İZLEYECEK?

Türkiye'nin muhtemel S-400 alımında ABD'nin nasıl bir yol izleyeceğini henüz belirlemediğini de ifade eden Grant, sözlerine şöyle devam etti:

"Öncelikle anlaşmanın hayata geçip geçmediğine, gelecekte bir arada nasıl işlev gösterebileceğimize bakacağız. Ancak şu an için S-400 sistemleriyle işbirliği yapamayacağımızı söyleyebilirim."

'F-35 SEVKİYATINDA SORUNLAR ÇIKABİLİR'

S-400'lerin Ankara'nın ilk defa gerçekleştireceği F-35 alımı üzerindeki olası etkisini de detaylandıran Grant, 2018 yılında planlanan Türkiye'ye F-35 sevkiyatı ile alakalı sorunlar çıkabileceğini kaydetti.

'Bu arada ABD'li uzmanlara göre Türkiye'nin S-400 sistemlerini ve F-35 uçaklarını bir arada kullanması, Rusya'nın sistemler üzerinden elde edeceği veriler ile bombardıman uçaklarının zayıf yönlerini öğrenmesine sebep olur ve bu da, F-35'ler için bir felaket anlamına gelir.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım