ABD'den El Tanf’taki üssü için canlı kalkan oyunu!!!

Son Güncelleme: 06 Ekim 2017 Cuma 12:53

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov şok bir açıklama yaptı. Sözcü, Suriye’deki Rukban sığınmacı kampındaki sığınmacıların ABD tarafından El Tanf’taki üssü için canlı kalkan olarak kullanıldığını ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov’un yaptığı açıklamaya göre ABD'nin El Tanf'taki askeri üssünün yakınlarında bulunan ve Suriye’deki en büyük sığınmacı kampı olan Rukban kampında içlerinde Deyr ez Zor ve Rakka’dan 60 binden fazla kadın ve çocuk kalıyor. ABD ise kampa Suriye hükümeti, Ürdün, BM ve uluslararası kuruluşlarının insani yardım konvoylarının ulaşmasına engel oluyor. 

Konaşenkov konu ile alakalı,

"Rukban’daki sığınmacılar fiilen tutsak durumundalar ve ABD’nin üssü için etkin bir canlı kalkan görevi görüyorlar. Bu gibi 'koruyucu' bariyerlerin ABD’liler dışında Suriye’de yalnızca teröristler tarafından kullanıldığını hatırlatırım" dedi.

Suriye - Ürdün sınırındaki El Tanf üssü civarındaki 100 kilometrelik bir alanın DEAŞ’ın hükümet güçleri ve sivillere saldırı gerçekleştirmek için kullandığı bir kara deliğe dönüştüğünü vurgulayan Konaşenkov, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Pentagon temsilcileri üste ABD, İngiltere ve Norveç’ten uzmanların Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) eğittiğini söylüyorlar. Ancak oradan IŞİD’in mobil grupları, kutudan çıkan şeytanlar gibi Suriye ordusu ve sivil halka saldırılar düzenliyor."

Konaşenkov, ABD’nin, El Tanf’taki üssün cihatçılara karşı operasyonlarda kullanıldığı iddialarını da

"ABD’nin üsteki illegal yapılanması Nisan 2017’de IŞİD’e karşı operasyonlar gerçekleştirilmesi gerektiği iddialarıyla aklanmıştı. Ancak üssün orada olduğu 6 aydır IŞİD’e karşı yapılmış hiçbir operasyon kaydedilmiş değil” sözleri ile yalanladı.

Konaşenkov, Suriye ordusu Rus Hava Kuvvetleri’nin desteği ile Deyr ez Zor’daki militanları etkisiz hale getirip ülkenin doğusuna ilerledikçe, El Tanf’taki üssün varlığının yarattığı sorunların arttığını da dile getirdi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım