ABD ve Türkiye'nin vize restleşmesi...

  • 1470
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 09 Ekim 2017 Pazartesi 06:33

ABD, Türkiye’den yapılan vize başvurularını dün gece itibariyle askıya aldı. ABD Büyükelçiliği’nin dün akşam Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” denildi. ABD’nin bu kararı, İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un FETÖ’den tutuklanması sonrasında alması dikkatleri çekti. Gece yarısına doğru da Türkiye misilleme yaparak, ABD vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığını açıkladı.

TİLLERSON SİNYAL VERDİ Mİ?

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın evvelki gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde vize kararı ile alakalı mesaj verdiği öne sürüldü. Ankara ise bu iddiayı reddetti. Tillerson’dan gelen istek üzerine yapılan görüşmede yalnızca Suriye ve Irak’taki gelişmelerin görüşüldüğü vurgulandı. Fakat Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmeden sonra AK Parti’nin Afyonkarahisar’daki kampında yaptığı açıklamada, Tillerson ile görüşmesinde Kuzey Irak, Suriye ve İdlib’i konuştuklarını, “bazı konsolosluk meselelerini” de görüştüklerini ifade etmişti.

SEBEP PERSONEL GÜVENLİĞİ

ABD Büyükelçiliği’nin dün saat 20.13’te Sosyal medya hesabı Twitterdan yaptığı açıklamada, kararın Topuz’un adı verilmeden tutuklamayla bağlantılı olduğunu ima eden ifadeler yer aldı. Açıklamada şöyle denildi:

“Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır.”


Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinin yaptığı açıklama...

ÇOK TEPKİ GÖSTERMİŞLERDİ 


ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz, casusluk iddiası ile FETÖ’den tutuklanmıştı.


ABD Büyükelçisi Bass, tutuklanma ile alakalı hükümet yanlısı basın organlarının yaptığı yayından rahatsızlığını belirten, “hükümetten bazılarının intikam peşinde olduğunu” ifade etmişti. Topuz’un tutuklanmasından sonra ABD Büyükelçiliği de Ankara’ya tepkisini “Mahkeme yerine medyada yargılıyorsunuz” diyerek göstermiş ve “Ortaklığımızı bozuyorsunuz” uyarısında bulunmuştu. Açıklamada,

“Amerikan hükümeti, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duymaktadır” denmişti.

Askıya almayla, Trump’ın Başkanlık Kararnamesi’yle büyük tartışma yaratan kararı sonucu ABD’nin vize vermediği ülkeler olan Suriye, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemen’in yanına pratikte Türkiye de eklenmiş oldu. 


MİSİLLEME HATALARI BİLE AYNI


ABD’nin kararından sonra gece yarısına doğru da Türkiye ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Türkiye’nin misilleme kararı Washington Büyükelçiliği tarafından yapılan kısa bir açıklama ile duyuruldu.ABD vatandaşlarının sınırda vize ve elektronik vize uygulamalarının askıya alındığını belirtilen açıklama ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin açıklamasıyla aynı ifadeler içermesi dikkatleri çekti. Hatta her iki açıklamada da ‘indirmek’ kelimesi yerine hatayla ‘indirgemek’ yazılmıştı.  

Bu arada Dışişleri ABD’den bugün Türkiye’ye gelecek olan Amerikalıların vize misillemesinden etkilenmeyeceğini ifade etti. Diplomatik pasaportlar dahil ABD umuma mahsus (bordo) pasaportların yanı sıra, hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaport hamillerine de vize uyguluyor. ABD’nin kararı tüm pasaportlar için geçerli.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım