ABD ve NATO'nun S-400 tehdidine Ankara boyun eğmeyecek

Son Güncelleme: 19 Kasım 2017 Pazar 08:18

ABD ve NATO, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı hava savunma sistemi S-400’ler ile alakalı F-35 savaş uçakları üzerinden tehditler savurmuştu. F-35’lerin planlandığı takvimde teslim edilmemesi halinde Ankara, bir dizi karşı hamleyi gündeme getirecek. Bunların başında, 2012’de Malatya-Kürecik’e kurulan AN-TPY-2 radarının kaldırılması geliyor.

ABD ve NATO, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı hava savunma sistemi S-400 ile alakalı ‘tehdit’ mesajlarının dozunu gittikçe artırıyor. S-400’e ilişkin anlaşmanın imzalandığı ilk günlerde Batılı ülkelerde düşük perdeden seslendirilen itirazlar, “Sistemin alınması halinde Türkiye’nin F-35 alımı tehlikeye girer” noktasına kadar geldi.

ABD’nin S-400’ü bahane edip F-35 savaş uçakları üzerinden Türkiye’ye şantaj yapmaya kalkması, Washington - Ankara arasındaki güven bunalımını daha da artırdı. Proje başladığından beri Türkiye’nin üretimine ortak olduğu beşinci nesil F-35 uçaklarının planlandığı takvimde teslim edilmemesi halinde Ankara, bir dizikarşı hamleyi gündeme getirmeye hazır. Bunların başında, 2012 yılında Malatya-Kürecik’e kurulan AN-TPY-2 radarının kaldırılması geliyor.

ANKARA ŞANTAJA BOYUN EĞMEYECEK

ABD’nin F-35’lere ilişkin anlaşmaya uymaması ve Türkiye’nin hakkını açıkça gasp etmesi halinde, İsrail’e yönelik balistik füze tehdidi tehlikeli boyutlara ulaşacak. 1000 kilometre yarıçapta her türlü hava aracını belli bir yüksekliğe ulaştığı anda tespit edebilen Kürecik radarı, başta İran olmak üzere bölge ülkelerinden İsrail’e fırlatılabilecek balistik füzeleri önleme amacı ile kurulmuştu.

Türkiye’nin NATO ile anlaşma kapsamında topraklarına kurulmasına izin verdiği radar, Rusya ile İran’ın büyük tepkisini çekmişti. Moskova ve Tahran’dan yükselen tepkilere Atlantik İttifakı’nın güvenliği için göğüs germeyi göze alan Ankara, S-400’ler bahanesiyle ABD’nin yeltendiği F-35 şantajına boyun eğmeyecek.

İSRAİL İÇİN ÇOK KRİTİK

İran topraklarının batı kısmı, neredeyse Tahran sınırlarına kadar olan bölge, Kürecik’teki radar ile NATO’nun kapsama alanında. Bunun dışında benzer özellikteki radarlardan İsrail, Ürdün, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunuyor. Fakat İsrail’deki 1300 kilometre özellikli radar bile İran’ın ancak ‘sınırlarını’ gözleyebiliyor.

Katar ve BAE’ye ABD tarafından kurulan ve NATO kapsamında olmayan radarlar da İran’ın güney bölgeleri için dürbün mahiyetinde. ABD’nin F-35 şantajına devam etmesi ve Ankara’nın Kürecik’teki radarı kaldırma kararı alması halinde, İsrail’e İran’ın doğu ya da kuzeyinden fırlatılabilecek bir balistik füze için ‘erken uyarı’ ihtimali ortadan kalkacak.

NATO ağına entegre edilmeyip kendi radarıyla otonom biçimde çalışacak olmasına rağmen S-400’ün F-35 projesine şantaj malzemesi yapılmasının Ankara’nın sabrını taşırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye, bazı parçalarını TAI-TUSAŞ’ın ürettiği F-35 savaş uçağından 2030’a kadar 116 adet almayı planlıyordu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım