ABD Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasını tehdit gibi gördü

Son Güncelleme: 27 Eylül 2017 Çarşamba 08:20

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 'Irak’a toprak bütünlüğünü korumak için her türlü destek verecekleri' şeklindeki açıklaması ile alakalı, ‘tehdit gibi’ tanımlamasında bulundu.

Dünkü basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine Çavuşoğlu’nun açıklamalarını değerlendiren Nauert,

“Kulağa tehdit gibi geliyor. Ama yine de yorum yapmayacağız” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılan referandum konusunda dün yaptığı değerlendirmelerde Nauert,

"ABD, dışarıdaki bölgeleri de dahil etmek suretiyle IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık için referandum düzenleme kararı almasından dolayı derin hayal kırıklığına uğramıştır" ifadelerini kullanmıştı.

'Bağlayıcılığı olmayan bu referandumdan dolayı' ABD'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki halkla tarihi ilişkilerinin etkilenmeyeceği fakat bu atılan bu adımın IKBY bölgesi ve halkı adına istikrarsızlık ve zorluğu artıracağı dile getiren açıklamada, IKYB'nin Irak yönetimi ve komşularıyla ilişkilerinin bu referandumdan etkileneceğine işaret edilmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım