ABD Dışişleri Bakanı Tillerson da döndü... Hızlarına yetişilmiyor

Son Güncelleme: 16 Aralık 2017 Cumartesi 06:43

Son günlerde yaptıkları açıklamadan geri dönen ABD'li siyasetçiler kervanına Tillerson da katıldı. Geçtiğimiz salı günü Kuzey Kore ile koşulsuz olarak görüşmeye hazır olduklarını ifade eden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yaptığı yeni açıklamada nükleer silahlardan arınana kadar Kuzey Kore'ye ekonomik ve diplomatik baskının devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti.

Hafta içinde Kuzey Kore ile "ön koşulsuz olarak" görüşmeye hazır oldukları şeklinde bir açıklama yapan Tillerson, BM Güvenlik Konseyi'nde farklı bir dil kullandı.

Tillerson, Kuzey Kore'ye ekonomik ve diplomatik baskının, bu ülkenin "nükleerden arınması hedefi gerçekleşene kadar süreceğini ve sürmek zorunda olduğunu" iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanı, bu süreçte "iletişim kanallarını açık tutacaklarını" dile getirirken Kuzey Kore'nin ABD ile "müzakere hakkını kazanması gerektiğini" savundu.

Tillerson, merkezi Washington'da bulunan düşünce kuruluşu Atlantic Council'de Kuzey Kore konusuna değinmiş ve "Diplomatik açıdan daha önce belirttik, Kuzey Kore ne zaman konuşmak isterse biz hazırız. İlk toplantıyı ön koşulsuz yapmaya hazırız" değerlendirmesini yapmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Tillerson arasında Kuzey Kore politikası noktasında görüş ayrılıkları daha önce basına yansımıştı. Trump, Kuzey Kore'ye karşı daha sert bir söylem kullanırken Tillerson diplomasinin önemine vurgu yapıyordu. 

Tillerson, Asya ziyaretinde Kuzey Kore'ye karşı ABD'nin bölgedeki müttefikleri ile görüşmeler yaparken, Donald Trump ise bu çalışmaların "boşuna" olduğunu savunmuştu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım