35 milyon izlendi! Aileler dikkat! Çocukların psikolojisini bozuyor!

  • 1220
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 23 Şubat 2018 Cuma 11:48

İnternet ortamı çocuklarınız için kesinlikle masum değil. İster içinde palyaço olsun ister balon, isterse de masum bir çocuk…

Teknoloji çağı denilen dönemde çocukların parklarda akıllı telefonlar ya da tabletlerle oynadığını görürseniz hiç şaşırmayın. Peki ellerine aldıkları küçük dünya ile ne yaptıklarını biliyor musunuz? Yoksa siz de “ bana dokunmasın da ne yaparsa yapsın” diyen anne babalardan mısınız? Öyleyseniz çocuğunuz ellerinizden kayıp gidiyor olabilir.

YOUTUBE TEHLİKESİ

Video izleyerek büyüyen bir nesil yetişiyor. Bu nesil Youtube gibi dev bir film oyuncağının içinde kendini kaybediyor. Kimileri başlatılan akımları deneyerek tablet deterjan yutuyor;kimileri ise saatlerce birbirlerini döverek kışkırtan akranlarını izliyor. Sonuçta ölü bir  zaman ve özenti bir gençlik…

Eğitici ve yararlı bilgiler veren videolar bir yana Youtube adeta bit çöplük halini aldı. Google her ne kadar buna önlem almaya çalışsa da her dakika o kadar çok video yükleniyor ki buna yetişemiyor. Özellik yabancı kanalların "özgür cinsel objelerle" donatılmış videolarının alt mesajları çocuklarımızın alt kimliklerini kirletiliyor ve çocuğunuz kendi yuvanızda, evden çıkmadan zehirlenebiliyor. Bununla ilgili pek çok örnek verilebilir.

Şimdi size vereceğimiz örnek anlatacaklarımızı da çok güzel özetleyecek…

PEPE İYİ AMA YA ÖNERİLENLER?

Çocuğu olup da Pepe çizgi filmini bilmeyen yoktur. Birçok kesim tarafından beğenilen Pepe’yi izlediğinizde önerilen videolar bölümünde karşınıza ‘Her Telden’ kanalına ait bir video geliyor. Videonun adı “Hırsız Palyaço Gamzeyi Ağlattı”. Bu videoda palyaço, balon ve masum bir çocuk olmasına rağmen biraz dikkatli izlenildiğinde rahatsız edici unsurlar olduğunu göreceksiniz.

 NOT: Video yoğun şikayet üzerine kullanıcı tarafından kaldırılmış

Yaş sınır olmayan bu videoda palyaçonun bu tip korkunç hareketler yapması nasıl izah edilecek. Bunun yanında koltuğun arkasından çıkıp küçük çocuğun saçını çekmesi, balonu patlatması ya da balonları çalması gibi ögeler  çocuk psikolojisini derinden etkileyebilecek unsurlar.

Burada dikkat çeken başka bir nokta ise videonun 35 milyondan fazla izlenmesi.  Bu da şu soruyu kendimize sormamıza yol açıyor: Çocuklarımızı ne kadar kontrol ediyoruz?

Çocuklar ile alakalı içeriklerin YouTube gibi büyük bir platforma koyulmadan önce onay alınması gerekiyor ki bu sorumluluk bizzat Google’a ait. Anne babalara düşen görev ise bundan daha fazla ve çok daha mühim. Her dakika binlerce saat videonun yüklendiği bir platformda, çocukların zihinsel sağlığını tehdit edecek içerikleri belirlemek zor. Bu sebeple anne ve babaların üzerine büyük sorumluluklar düşüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım