300 koyun desteği nedir? 300 koyun Başvurusu hakkında detaylar

  • 1716
  • 2
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 25 Şubat 2018 Pazar 13:40

300 koyun desteği diye adlandırılan üretici koşullarında sözleşmeli hayvancılık projesi, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Vatandaşlar 300 koyun projesine nereden ve nasıl başvuracaklarını araştırmaya başladı. İşte 300 koyun için TİGEM üzerinden başvuru şekli ve ayrıntılar...

300 koyun desteği başvuruları sürüyor. 21 Şubat Çarşamba günü erişime açılan 300 koyun desteği başvuru platformuna nasıl başvuracaksınız sizlere anlatacağız. En az 1666 kişiye verilecek destek ile hem kırsal bölgelerdeki üreticiyi sosyal güvence altına almak hem de ülkemizdeki hayvancılık sektörünü geliştirip et üretimini dengeli hale getirmek hedefleniyor.

300 KOYUN DESTEĞİ İLE ÜRETİCİ SOSYAL GÜVENCE ALTINA ALINACAK

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (TİGEM) organizasyonluğunda sürdürülecek olan 300 koyun projesi, sözleşmeli üretim formülü sayesinde kullanılmayan mera alanları da üretime dahil edilecek. Proje ile hem üreticinin elindeki koyun sayısı artacak hem de barınaklardan tam kapasite faydalanılacak. Bunun yanında 300 koyun projesi ile kırsal bölgede çalışan üretici sosyal güvence altına alınacak.

DİŞİ HAYVAN VARLIĞI ARTIRILACAK

TİGEM üreticinin elinde olan fazla sayıdaki dişi kuzuyu kesime yollamanın önüne geçmek istiyor. Bu biçimde damızlık dişiler de üretime kazandırılacak. Damızlık sayısı artınca da koyun sayısı da artma eğilimine girmiş olacak.

TİGEM’İN YÜKÜ AZALACAK

TİGEM kendi barınaklarında 250 küçükbaş hayvana 1 sözleşmeli  işçi görevlendiriyor, bunların bakımları ve beslenmeleri gibi şartlarından dolayı satış bedelleri artıyordu. TİGEM, 300 koyun desteği ile aynı iş hem kırsal bölgelerde meralarda yapılacak hem de böylece işletme gelirleri ile sayış bedeli aşağı çekilmiş olacak.

MADDİ DESTEK ZİRAAT BANKASI’NDAN

TİGEM, Ziraat Bankası yolu ile; Sözleşmeye alacağı üreticiye 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücret karşılığında satacak. Bununla birlikte üreticiye bakım, besleme ve sağlık masrafları için bir miktar avans verecek.

TİGEM, doğacak kuzuların alımlarına garanti verecek ve taban alım ücretinin önceden tespit edecek. Ziraat Bankası yolu ile üretim aşamasında, üreticiye bakım ücreti ve sigorta bedelini avans şeklinde verecek.  

SÜT VE YÜN ÜRETİCİNİN

Proje sürerken üreticinin koyunlardan elde ettiği yün ve süt kendisinin olacak. TİGEM ayrıca bu üreticilere kendi işletmelerinde konu ile alakalı eğitim de verecek.  Üretici koyunlara TARSİM sigortasını yaptıracak.

300 KOYUN DESTEĞİNE NASIL BAŞVURABİLİRSİNİZ?

TİGEM’İn resmi internet sitesinden yapacağınız başvurular bazen yoğunluk sebebi ile yavaş ilerleyebiliyor. Başvuruyu adım adım şu şekilde yapabilirsiniz:

ÖNCELİKLE BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

Bu sayfanın açıldığını göreceksiniz

Bu sayfa açıldıktan sonra ilk defa başvuracaksanız " Yeni Yetiştirici Kaydı" yazan butona basınız.

Daha sonra açılan sayfada başta TC numaranız olmak üzere sizden bazı bilgiler isteyecektir.  Bu bilgileri doğru bir şekilde doldurup "üye ol" butonuna basınız.

 

"Üye ol" dedikten sonra sizi yine baştaki sayfaya yönlendirecek. Bu sefer oradan "Giriş Yap" butonuna basarak TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapacaksınız.

 

Bu noktadan sonra sisteme girişiniz yapılacaktır. Daha sonra sol menüde yer alan "Yeni Başvuru" alanına tıklayınız. Bu ekran, sizin kaydolurken verdiğiniz mail adresinizi doğrulamak içindir. Mail gönder butonuna tıkladıktan sonra mail kutunuza gelecek olan güvenlik kodunu, ekrandaki alana girmeniz gerekmektedir.

Güvenlik kodunuzu onayladıktan sonra ekrandaki "SGK Durumu, Eğitim Durumu, Bitirdiği Kurs, Hane Halkı Sayısı, Askerlik Durumu, Diploma Ana Bilim Dalı" alanlarını doğruca doldurmanız gerekmektedir.

Daha sonraki aşamada ise projenin uygulanacağı il ve sahip olduğunuz taşınmazlar, hayvanlar ile alakalı bilgi vermeniz talep edilecektir.

Son olarak ise sizden istenen evrak listesini, ilgili birimlere teslim etmek üzere ekranda görebileceksiniz.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

mehmet özül

25 Şubat 2018 Pazar 13:43

300 koyun desteği ile alakalı çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.. 300 Koyun desteği ve başvuruları herkes için güzel bir haber.

latif kırıkçı

25 Şubat 2018 Pazar 13:45

300 koyun desteğinde en önemlisi ülkenin faydasına olması..

Bursa Web Tasarım