2018 Uzman erbaş alımı ne zaman başlıyor? 13 bin sözleşmeli er alımı

  • 2122
  • 1
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 21 Şubat 2018 Çarşamba 15:12

Türk Silahlı Kuvvetleri uzman erbaş alımı yapacak... Kaç kişi alınacak? Alımlar ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor? İşte 2018 Uzman erbaş alımı hakkında her şey …

TSK 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından orduda meydana gelen kadro açığından ötürü 13 bin’den fazla uzman erbaş alımı yapacak. 2018 Uzman erbaş alımı hakkında şartlar ve alım tarihleri haberimizde…

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Ordusuna daha kaliteli, eğitimli ve milli duyarlılığı yüksek olan personel kazandırmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu çerçevede TSK 13 bin 213 sözleşmeli askeri kadrosuna alacak.

HANGİ KADROLARDAN KAÇ KİŞİ?

2018 yılı süresince devam edecek personel alımlarında sayılar netleşti. Buna göre kadro dağılımı şu şekilde olacak:

20 bin 595 sözleşmeli er,

3 bin 755 subay,

5 bin 375 astsubay,

13 bin 213 uzman erbaş.

BAŞVURU ŞARTLARI

TSK’nın açıkladığı ilanda başvuru şartları da belirtildi. Bu şartların en başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak var.

Kadroya başvuracak adayların en az lise ve dengi okul mezunu olması gerekiyor.  Yurt dışında dengi okul mezunu olanlarda başvurabilir.

Yaş kriteri olarak 20-27 yaş arası belirlenmiş. Yani 01 Ocak 2018 baz alınarak 20 yaşından gün almış olmak ve 27 yaşını bitirmemiş olmak

Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç sene görev yapmış, takip eden sözleşme süreleri içinde ve 01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla 29 yaşını bitirmemiş olmak.

Seçme sınavında başarılı olmak ve TSK’nın istediği sağlık raporuna sahip olmak

Boy olarak en 1.64 olmak şartı ile belirlenen boy-kilo oranına sahip olmak.

Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilenler ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde, Jandarma Genel Komutanlığında ve Sahil Güvenlik Komutanlığında daha evvel subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak çalışanlar başvuramaz.

Güvenlik soruşturmasını geçmek.

Verilen ceza, ertelense, seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahkûm olmamak.

Taksirli suçlar dışında diğer suçlardan adlî veya askerî mahkemelerce 30 günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak,

Taksirli suçlar sebebi ile altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak.

TAKSİRLİ SUÇ NEDİR?

Taksir dikkatsizlik, tedbirsizlik, meslekte acemilik veya düzene, buyruklara ve talimata uymazlıktan doğan, istemeyerek gerçekleştirilen suç anlamına gelmektedir.  TCK’da sayılan taksitli suçların başlıcaları şunlardır: taksirle öldürme, taksirle yaralama, taksirli iflas, genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması, vs.

TSK’nın manevi kişiliğine  gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemler yapmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

Fiziki olarak düzgün, her bakımdan sağlam ve görünüşünde kusursuz olmak (göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak, diğer bulgular için ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre uygun bulunmak.

ASKERLİK YAPMADIM UZMAN ÇAVUŞ OLABİLİR MİYİM?

Askerlik görevini yapmayanların da 2018’de uzman çavuş ve uzman onbaşı olmaları bekleniyor. Bunun yanında başvuru sırasında askerlik görevine devam edenler de bu kadrolara başvurabilecekler.

2018 SENESİ UZMAN ERBAŞ ALIMLARI NE ZAMAN?

2018’de uzman erbaş alımları ile alakalı internet başvuruları 20 Mart 2018’de başlayacak. Bu süreçten sonra başvurusu kabul edilenler ve sınava girme hakkı kazananların isimleri www.jandarma.tsk adresinden Mayıs 2018’e kadar ilan edilecek.

Uzman erbaşların seçme sınavları 8 Mayıs 2018 tarihinden sonra Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde gerçekleştirilecek. Seçme sınavını başarıyla geçen adaylar belirlenmiş ve yetkilendirilmiş hastanelere gönderilerek adayın sağlık raporu alması sağlanacak.

Jandarma Genel Komutanlığı gerekli gördüğü takdirde sınav tarihleri ve diğer koşullarda değişik yapabilmektedir. İlan ile alakalı herhangi bir değişikliğin olması durumunda www.jandarma.tsk adresinden ilan edilir.

Jandarma Uzman Erbaş adayları atamaları yapılmasından sonra tespit edilecek eğitim ve kurs takvimine göre eğitime tabi tutulurlar. 2018 Uzman Erbaş Alımı mülakat ve bedeni yetenek sınavlarında 50 puan en yüksek puandır. Mülakat sınavı 15 puan üzerinden, bedeni yetenek sınavı ise 35 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu iki sınavın toplamında 29 veya daha düşük puan alan adaylar ile yalnızca mülakattan 10 puanın altında almış olanlar elenir.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

adanalı

28 Şubat 2018 Çarşamba 21:43

sn. CUMHURBAŞKANIM ! Uzman erbaş sınavlarına katılacağız vücudumuzun herhangi bir yerinde dövme var diye eleniyoruz bu şerefli ve kutsal mesleği yapmayı çok istiyoruz . Dövme cahillik zamanımızda yaptırdığımız bir hatadır ne yazıkki sildirmekte mümkün olmuyor ama 17 yaşında yaptırdığımız bu dövme yüzünde uzman erbaş sınavlarında ne yazıkki eleniyoruz.(Bununla ilgili bi yasa çıksın dövmesi olanlarda uzman erbaş olabilsin ) SAYGILARIMLA. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Bursa Web Tasarım