14 ülke onay verdi... ABD veto etti...

  • 65398
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Aralık 2017 Salı 09:26

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ABD'nin Kudüs kararı aleyhine toplanmasından sonra ABD'nin vetosu şoke etti. ABD'nin geri adım atmaması ile birlikte Filistin Dışişleri Bakanlığı BM Genel Kurulu'nu acil olarak toplanmaya çağıracağını ilan etti.

Trump’ın geçtiğimiz haftalarda Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının yankısı sürüyor. ABD Başkanı Trump’ın kararının arkasından Mısır’ın taslak metni ile bir araya gelen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün toplandı. BMGK’daki 15 ülkeden 14’ü karara onay verirken ABD tasarıyı veto etti.

Bu karardan sonra Filistin Dışişleri Bakanlığı konunun görüşülmesi için Birleşmiş Mileltler Genel Kurulu’nu toplamaya karar verdi. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki Ramallah’ta konuştu. Maliki,

“Uluslararası kamuoyu Trump’ın kararının yanlış olduğunu görecek. 48 saat içerisinde acil olarak Genel Kurulu toplamaya çağıracağız” ifadesini kullandı.

Ankaradan sert yanıt

ayrıca bu karardan sonra Ankara’dan çok sert bir cevap geldi. Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin vetosuyla BMGK’nın etkisiz kalmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı. Reuters’ın aktardığı habere göre ABD’nin vetosunun Ankara’da şok etkisi yarattığı ifade edildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım