Büyükelçisi Bass: Bu iş uzun sürmez...

Son Güncelleme: 10 Ekim 2017 Salı 07:50

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, ABD'nin Türkiye’deki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alma kararı ile alakalı sosyal medya hesaplarından yazılı ve görüntülü açıklamalarda bulundu.

"Bu yıl ikinci defa olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir Türk çalışanı Türk yetkili mercileri tarafından tutuklanmıştır." şeklinde konuşan Bass, şöyle devam etti:

"Bu tutuklamanın neden meydana geldiğini veya ne olduğunu ve şayet varsa çalışanımıza karşı olan delilleri, sarf ettiğimiz tüm çabalarımıza rağmen tespit edemedik. Bu personel, kanun uygulama konularında Türk yetkili kurumlarıyla iş birliğini güçlendirme ve Amerikan ve Türk vatandaşlarının güvenliğini temin etme alanında faaliyet gösteren bir bölümde görev yapmaktadır."

Bass, bazı Türk yetkililerin sanığı ya da avukatını bilgilendirmeden bazı gazetelere iddialar ile alakalı bilgi sağladıklarını öne sürdü. Tutuklamanın, Türkiye ile ABD arasındaki iş birliğini bozmak amacında olup olmadığı ile alakalı soruları akıllara getirdiğini öne süren Bass, doğruysa bu durumun ABD'nin diplomatik tesislerinde çalışan ve buraları ziyaret eden kişileri risk altına sokacağını iddia etti. Bass,

"Yerel çalışanlarımız da birer Türk vatandaşıdır ve biz, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm diğer vatandaşları gibi onların da Türk kanunlarına uymalarını bekliyoruz. Türk yetkili makamlarından uygun hukuki savunma ve yargı süreci beklemek onların da hakkıdır." ifadesini kullandı.

 

"Türk vatandaşlarına vize yasağı yok"

Büyükelçi Bass, vize işlemlerini askıya alma kararının Türk vatandaşlarına yönelik bir vize yasağı olmadığını, yeni vize başvurularının değerlendirilmesinin askıya alınması olduğunu ifade etti. Bass,

"Geçerli vizenizin mevcut olması durumunda, ABD’ye hala seyahat edebilirsiniz. Türkiye dışında herhangi bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda vize başvurusu yapmak isterseniz, yapabilirsiniz." şeklinde konuştu.

"Bu, kolay aldığımız bir karar değildir, büyük üzüntüyle aldığımız bir karardır." diyen Bass, bu durumun uzun sürmeyeceğini umduklarını fakat çözülmesinin ne kadar süreceğini kestiremediklerini belirtti.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım