TEOG, YGS ve LYS’deki değişikliklerin dudak uçuklatan maliyeti!!!

  • 96535
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 08 Kasım 2017 Çarşamba 15:11

TEOG, YGS ve LYS’de yapılan değişiklikler, bu sınavlar için basılan binlerce kitabın ortadan kalmasına yol açtı. 200’e yakın yayınevinin elinde kalan kitapların sektöre zararının milyarlarca lira olabileceği ifade edildi.

Sınavlar ile alakalı geçen sene ve bu sene üretilmiş kitapların yaklaşık 30 milyonu TEOG, 70 milyonu da YGS ve LYS kitapları. 

'YAYINCILAR YÜZ MİLYON KİTABI NE YAPACAĞINI BİLMİYOR'

DHA’ya demeç veren Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk,

“(Sınavların) Bunların kaldırılmasıyla beraber şu anda 100 milyona yakın kitabı yayıncılar ne yapacağını bilemiyor” dedi.

Sektörde 2 milyar liralık bir ciro kaybı beklediğini ifade eden Kocatürk, bu alanda 200 eğitim yayıncısının olduğunu, eğitim yayıncılığının da tüm sektör içindeki payının yüzde 52 olduğunu ve senede ortalama 240 milyon civarında kitabın üretildiğini söyledi.

'SATIŞLARDA YÜZDE 70 DÜŞÜŞ VAR, KİTAPLAR ÇÖPE ATILACAK' 

Palme Yayınevi Pazarlama Müdürü Hakan Budak konu ile alakalı şöyle konuştu:

“Şu an hiçbir şey yapamıyoruz. Kitaplar çöpe atılacak. Kapağı değişen kitaplara öğrencilerden aynı talep gelmiyor. Öğrenciler kitabın kapağının değiştiğini öğrenince yeni bir şeyler istiyorlar. TEOG, LYS ve YGS kitaplarının satışlarında yaklaşık yüzde 70 oranında düşüş var. Yetkililer zamanında açıklama yapmış olsalardı herkes daha az zarar görecekti. Şu anda zarar gerçekten çok büyük.”

MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan kitapçılar için üzgün olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Basılmış materyalin değişimi çok zor olacaktır. Ben öğrenci olsam soru çıkması muhtemel olmayan ya da çok az soru çıkacak bir alanda olan kitapla vaktimi harcamak istemem. Çünkü en son karar ne ise ona yoğunlaşmak isterim. Şu anda bakanlığın orta okuldan liseye geçişte yaptığı sınavda neleri soracaksa bana sattığınız kitabında onun için tasarlanmış olmasını isterim. Geri kalanı beni motive etmez, motivasyonumu öldürür.”

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım