Söylentisi bile Amazon'a pahalıya patladı!

Son Güncelleme: 29 Mart 2018 Perşembe 09:00

ABD Başkanı Donald Trump'ın, vergi, antitröst ile rekabet yasaları çerçevesinde e-ticaret devi Amazon'un "peşine düştüğü" öne sürüldü. İddialardan sonra şirketin piyasa değeri 54 milyar dolar değer kaybetti.

ABD'de yayın hayatını sürdüren Axios'un Trump'a yakın olan 5 farklı kaynağa dayandırdığı habere göre, Trump 'dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketlerinden' bir tanesi olan Amazon'un faaliyetlere yakın bir ilgi göstremeye başladı.

Haberde, Trump'a yakın kaynakların, Trump'ın Amazon'a kafayı takmış durumda olduğu, Antitröst ve rekabet yasaları kapsamında Amazon'un peşine düşme yollarını merak ettiği gibi ifadelere yer verildi. 

Amazon'un ülkede küçük ve orta ölçekli işletmeler ile perakende şirketlerin piyasanın dışına itmesi konusunda Trump'ın "endişeli" olduğu ifade edilirken, Amazon'un vergi faaliyetleri ve posta hizmetleri ile alakalı da araştırılması gerektiğini söylediği belirtildi.

Ayrıca haberde, Trump'a yakın kaynakların ise, Amazon sayesinde posta hizmeti veren kuruluşların gelirlerini artırdığı, ekonomiye daha büyük katkıda bulunduğu ve ülke çapında daha geniş hizmet vermeye başladığına dikkat çektikleri ve bu konular ile alakalı Trump'a sürekli uyarılarda bulundukları dile getirildi.

Bunun yanında haberde, Amazon'un kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) olan Jeff Bezos'un The Washington Post gazetesinin sahibi olduğuna dikkat çekilirken, Trump'ın gazeteyi "Bezos'un siyasi silahı" olarak gördüğü de söylendi.

Trump, ağustos ayındaTwitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımında, Amazon'un, vergi ödeyen perakendecilere büyük zarar verdiğini, ABD genelinde şehirler ve eyaletlerin zarar gördüğünü ve istihdamın kaybolduğunu ifade etmişti. 

Bunun üzerine ABD Yüksek Mahkemesi, ocak ayında, internetten ticaret yapan şirketlerden daha fazla vergi alınması konusunu incelemeye başlayacağını açıklamıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım