Otobüs ve kamyonlar kendilerine ‘ücretsiz bir yol’ buldular.

  • 98137
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 15 Kasım 2017 Çarşamba 08:12

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün (YSS) devreye girmesi ile beraber otobüs ve kamyon gibi büyük araçların yaka değiştirmeleri için tek yol olarak burası gösterilmişti. Fakat maliyetlerinin arttığını öne süren otobüs ve kamyoncular Anadolu’dan Avrupa’ya geçişte bilhassa saat 02.00 ile 05.30 arasında yasak olmasına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanmaya başladılar.

Otobüs ve kamyon gibi büyük araçlar Anadolu yakasından Avrupa’ya geçişte kendilerine ‘ücretsiz bir yol’ buldular. Otobüs ve kamyon gibi büyük araçların Fatih Sultan Mehmet Köprüsü (FSM) ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kullanması Yavuz Sultan Selim Köprüsü (YSS) ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun devreye girmesi ile yasaklanmıştı. 

Fakat hem daha uzun yol kat edilmesi hem de geçiş ücretlerinin FSM’ye göre daha yüksek olması sebebi ile otobüs ve kamyonlar YSS köprüsünden geçmek yerine FSM köprüsünden kaçak geçiş yapmaya devam ediyordu. Bunu engellemek için ise FSM’nin Anadolu - Avrupa geçişine kamera sistemi kuruldu. Bu köprüden büyük araçların geçişi de engellenmiş oldu. Fakat şehirler arası hizmet veren otobüsler çareyi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçmekte buldu.

POLİS DENETİMİ YOK

Bilhassa gece 02.00’den sabah 05.30’a kadar ‘kontrolsüzlükten’ faydalanan otobüs ve kamyonlar hiç bir önleme takılmadan Anadolu’dan Avrupa yönüne geçiş yapabiliyor. Sabah 04.15-05.00 arasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün girişinde 45 dakikalık süre içinde 20-21 otobüs ve kamyonun geçiyor.

GEÇİŞ 80 LİRAYA ÇIKIYOR

Otobüs ve kamyon gibi büyük araçların FSM’den geçişinin yasaklanmasından sonra geçebilecekleri tek yasal yol YSS oldu. Fakat burada uygulanan ücret tarifeleri ve araçların daha uzun mesafe kat etmesinden dolayı büyük araçların kaçak olarak diğer köprüleri kullanıldığı belirtildi. Bir otobüs ya da kamyon Pendik’ten Kuzey Çevre Yolu’na giriş yapar ve YSS’den geçtikten sonra İstoç OSB’den çıkış yaparsa ödediği ücret 90.25 TL ile 156.2 TL arasında değişiklik gösteriyor. Köprü ve otobanlarda alınan ücretler aracın aks sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

ARABALI VAPURA YASAK GELMİŞTİ

YAVUZ Sultan Selim Köprüsü’nden geçişte gidiş-geliş maliyetleri 300 TL’ye yaklaşan kamyoncular çareyi Sirkeci-Harem arabalı vapur hattında bulmuştu. Hürriyet’in gündeme getirdiği haberde iskelede uzun kuyruklar oluşturan kamyonların tek yön geçişini 17 TL’ye yaptığına dikkat çekilmişti. Haberin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ağır tonajlı araçların bu hattı kullanmalarını engellemişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım