Merkez Bankası'ndan dolar müdahalesi

  • 53875
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 06 Kasım 2017 Pazartesi 12:51

Merkez Bankası (TCMB) son dönemde piyasalarda ekonomik temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlendiğini ifade ederek rezerv opsiyonu mekanizması çerçevesinde döviz imkânına ilişkin üst sınır ile dilim aralıklarında değişiklik yaptı. Merkez Bankası, bunun yanında ihracatçıların da reeskont kredi geri ödemeleri için kuru sabitledi. Bu açıklama sonrasında dolar kurunda yaklaşık iki kuruşluk bir düşüş meydana geldi.

TCMB rezerv opsiyonu mekanizması çerçevesinde döviz imkân oranı üst sınırını yüzde 60'tan yüzde 55'e düşürürken, tüm dilim aralıkları da 5'er puan aşağı çekti.

TCMB'nin yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde piyasalarda ekonomik temeller ile uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlendiği dile getirilerek,

"Bu durum dikkate alınarak, fiyat istikrarına ve finansal istikrara destek sağlanması maksadıyla rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânına ilişkin üst sınır ile dilim aralıklarında değişiklik yapılmıştır" denildi.

PİYASAYA 1.4 MİLYAR DOLAR 

Açıklamaya göre bahsi geçen değişiklik ile ortalama 5.3 milyar TL likiditesi piyasadan çekilecek, yaklaşık 1.4 milyar dolar döviz bankaların kullanımına geçecek

İHRACATÇIYA KURU SABİTLEDİ

Merkez Bankası, bunun yanı sıra ihracatçıların da reeskont kredi geri ödemeleri için kuru sabitledi. Merkez, 1 Şubat 2018’de vadesi dolacak reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde, dolar için 3.7000, Euro için 4.3000, İngiliz Sterlini için 4.8000 kuru kullanılarak Türk lirası olarak yapılabilmesine olanak tanınması ve kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun sabitleme kurundan yüksek olması durumunda kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun esas alınmasına karar verdi. Bu da ihracatçıya kuru sabitlemiş ve kredi geri ödemelerinde kolaylık sağlamış oldu.

Konu hakkında bilgi sahibi bir yetkili Şubat 2018'e kadar vadesi gelecek toplam 5 milyar dolar civarında kredi bulunduğunun imkanın tamamının kullanılması halinde piyasadan 5 milyar dolarlık döviz talebinin de çekilmiş olacağını dile getirdi.

DOLAR İKİ KURUŞ DÜŞTÜ

MB'nin açıklaması öncesinde dolar kuru 3.8851 seviyesindeyken, açıklama sonrası en düşük 3.8724 seviyisini gördü. Saat 10.20 itibari ile 3.86 seviyesinde işlem görüyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım