Kurak kış elektriğe yansıyacak: Sudan 4 gazdan 20 kuruş

  • 13756
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 10 Ocak 2018 Çarşamba 11:39

Türkiye son senelerin en kurak kışlarından birini yaşarken, Atatürk, Keban ve Karakaya gibi barajlara gelen su seviyesi yüzde 26.5 azaldı. Bu sebeple suya dayalı elektrik üretimi kısıldı.Elektrik üretiminde doğalgazın payının artacağı tahmin ediliyor. Bu sebeple elektrik zammının kesin olacağı bekleniyor. Zira sudan 4, gazdan ise en az 20 kuruşa elektrik üretiliyor.

Kurak geçen kış mevsiminden ötürü elektrik fiyatlarının zamlanacağı düşünülüyor. Kuraklık sebebi ile Türkiye'nin en önemli barajları Keban, Karakaya ve Atatürk'te su seviyeleri düştü. Barajlardaki miktarları korumak amacıyla suya dayalı elektrik üretimi kısılırken, doğalgazın payı görece artırıldı.

​Enerji sektörü uzmanları, bu sene gazdan daha çok elektrik üretilmesine ve piyasada elektrik fiyatlarının yükselmesine kesin gözüyle bakıyor.

Kuraklık, verilere de net olarak yansımaya başladı. Barajlara, 2016 yılında 63.7 milyar metreküp su geldi. 2017 yılında su miktarı, yüzde 26.5 oranında azaldı ve 46.6 milyar metreküpe geriledi. Su miktarındaki bu kritik durum, elektrik üretim planlamasını da etkiledi.

SUYUN PAYI YÜZDE 20'NİN ALTINDA 

Enerji yönetimi barajları dikkate alarak elektrik üretiminde suyun payını azalttı. 2016 yılında suyun elektrik üretiminde payı yüzde 24.8 olarak gerçekleşti. 2017 yılında ise kuraklık sebebi ile barajlardan elektrik üretiminde frene basıldı.

Suyun elektrik üretiminde payı geçen yıl yüzde 19.8'e geriledi. Bu sene de geride kalan 10 günde, sudan olabildiğince az elektrik üretildi. 

Toplam üretim içinde suyun pazartesi günü payı yüzde 18 (yüzde 12 barajlı, yüzde 6 akarsu) düzeyinde bulunurken, salı günü yüzde 12'ye kadar düşürüldü.

Doğalgazın toplam elektrik üretiminde payı 2016 yılında yüzde 32.7 olurken, 2017 yılında yüzde 37.1'e yükseldi.

Bu hafta, doğalgazın elektrik üretimindeki payı yüzde 39-40 düzeyinde seyrediyor.

 
‘BARAJLARDAN YÜKSEK MİKTARDA ELEKTRİK ÜRETİLDİ, SON 2 AYDA ÜRETİM KISILMALIYDI' 

Ayrıca Eski TEDAŞ Genel Müdür Vekili Osman Nuri Doğan, Kasım-Aralık 2017'de birim elektrik maliyetlerini azaltmak için barajlardan yüksek miktarda elektrik üretildiğini belirtti.

"Bu dönemde barajlardan üretimin kısılması yoluna gidilebilirdi" diyen Doğan, sudan birim elektrik üretim maliyetinin 4 kuruş, doğalgazdan üretim maliyetinin 20-21 kuruş olduğuna dikkatleri çekti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım