Krallık tarihindeki en büyük bütçe... Açık 195 milyar

  • 24200
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 20 Aralık 2017 Çarşamba 11:12

Suudi Kralı Selman, petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen, krallık tarihindeki en büyük bütçeyi yaptıklarını açıkladı.

Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman yolsuzluk ile mücadele adı altında yüzlerce üst düzey ismi gözaltına alıp malvarlıklarına el koyarken Kral Selman ülke tarihinin en büyük bütçesini ilan etti. 

BÜTÇE AÇIĞI 195 MİLYAR RİYAL

Suudi Kralı

''Bu, petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen, krallığın tarihindeki en büyük bütçedir. Gelir payı 783 milyar riyal, gider payı 978 milyar riyal, aradaki bütçe açığı da 195 milyar riyal'' açıklamasını yaptı.

PETROL GELİRLERİ YARI YARIYA DÜŞTÜ

2018 bütçesinde petrol gelirlerinde yüzde 50 oranında azalma olduğuna dikkat çeken kral ile veliht oğlu, yolsuzlukla mücadele ve fonlardan tasarruf siyasetine devam edeceklerini vurguladı. Suudi medyasına göre devasa bütçe açığı küçülerek 2015'ten beri ilk kez GSYH'nın yüzde 8.9'una düştü.

BÜYÜK HARCAYACAKLAR

Suudi maliye bakanlığıi 260.8 milyar dolara tekabül eden 978 milyar riyallik harcamanın 2017'deki tahminlerden yüzde 10 fazla olduğuna dikkat çekti. Geçen ay Riyad'da gözaltına alınanlar içinde bazısı dünyanın en zenginleri arasında yer alan 11 prens, 4 bakan ve onlarca eski bakan vardı. Gözaltıların ardından ham petrol fiyatı son iki yılın en üst seviyesine çıktı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım