İşte Türkiye'nin en borçlu 5 belediyesi

  • 1835
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 26 Şubat 2018 Pazartesi 07:38

İller Bankası tarafından borçlu belediyeler açıklandı. Listede ilk 5 belediye AK Parti’ye ait. En fazla kredi borcu olan belediye ise Bursa Büyükşehir. En az borcu olan Iğdır Belediyesi.

İller Bankasının açıkladığı verilere göre Bursa Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 73 milyon kredi ile borçlu belediyelerde başı çekiyor. 15 milyon kredi borcu ile Iğdır Belediyesi ise en az kredi borcu olan belediye konumunda.

Ak Partili Fatma Şahin’in başkanlığını yaptığı  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 821 milyon TL ile Bursa’dan sonra borç bakımında ikinci sırada yer alıyor. AK Partili Zeki Toçoğlu'nun başkanlığını yaptığı Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 805 milyon TL, Tahir Akyürek'in başkanlığını yaptığı Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 699 milyon TL, Menderes Türel'in başkanlığını yaptığı Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ise 614 milyon TL kredi borcu olduğu tespit edildi.

İşte Belediyelere göre borç durumu:

Listeye bakıldığında Ak Partili be, belediye başkanlığının İLBANK borçlarının toplamda 4 milyar 12 milyon TL olarak belirlendiği görüldü.

İller Bankasından alınan verilere göre kredi olarak en düşük borca sahip iller arasında 26 milyon TL ile Uşak, 21 milyon TL ile Muş, 16 milyon TL ile Tunceli ve 15’er milyon TL ile Artvin ve Iğdır var.

Ülkemizde 81 İldeki belediyelerin kentsel ihtiyaçlarının karşılanması için uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek amacıyla İller Bankasından 2016 senesinde 15 milyar 42 milyon TL kredi kullandığı öğrenildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım