Hükümetten faiz atağı

  • 1298
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 04 Nisan 2018 Çarşamba 10:21

Hükümet faizleri düşürmek için harekete geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hazırlıklar bittikten sonra paketi 15 gün içinde açıklayacak.

Alınan haberlere göre, hükümet reel sektörün bankalardan daha rahat kredi alabilmesi amacı ile geçtiğimiz sene Kredi Garanti Fonu'nu (KGF) devreye aldı. Bu sene de KGF kredileri sürüyor. Ama hükümetin bu sefer faizleri geriletecek bir paket üzerinde çalıştığı ifade ediliyor.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun geçtiğimiz hafta üst üste üç defa toplandığı, 2 Nisan tarihinde de geç saatlere kadar sürdüğü ifade edildi. Toplantılarda yatırımcılar için yeni paket hazırlığının ele alındığı, faizlerin düşürebilmesi için formül arandığı kaydedildi. 

EKK'da çıkan formülün ezber bozan bir model olduğu, faizle ilgili atılacak adımın yasal düzenleme ile değil idari düzenlemelerle hayata geçirileceği belirtiliyor. Yeni açıklanacak modelle, Hazine'nin daha az borçlanmasını sağlayacak bir düzenleme yapılacağı kulislerde belirtiliyor. Bu şekilde faizlerin yükselmesinin önüne geçileceği söyleniyor. Yapılacak düzenleme ile faiz indiriminin birbirinden farklı sektörlere yansıyacağı kaydedilirken, vatandaşın şaşıracağı düzenlemeler olacağı dile getiriliyor.

Erdoğan, faiz ile alakalı şunları söylemişti: "Sen kalkar da faizli bir ekonomiyle ülkeyi yönetmeye devam edersen, işte o dikkatsiz araba sürmeye benzer. Bir defa bu faiz belasından Türkiye'yi faizi aşağı indirmek suretiyle enflasyondan da kurtaracağız. Enflasyonun anası da babası da faizdir. Bunu bilmeyenler de bilsin. Bunun aksini yapmaya kalkanlar da kusura bakmasın karşılarında beni bulurlar. Çünkü ekonomide her kötülüğün anası faizdir. Faiz, zengini daha zengin yapar, fakiri daha fakir yapar. Bunu böyle bilmemiz lazım ve bunun da lobisi neresidir? Finans kuruluşlarıdır. Açık söylüyorum, devletin bankaları da bu işin içindedir. Bu işi çözmemiz lazım ve çözeceğiz, er geç çözeceğiz."

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım