Ev ilanlarında yeni kriter: Fen lisesine 500 metre!

  • 93893
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 07 Kasım 2017 Salı 08:05

TEOG yerine getirilen öğrencilerin adrese göre yerleştirileceği sistemi ilk içine sindirenler emlakçılar oldu. Kurnaz emlakçılar, kiralık ve satılık ev ilanlarına “Fen lisesi yakını”, “Sosyal bilimler lisesi karşısı” ibarelerini eklendiler.

Liselere geçişte TEOG yerine gelen ve “mahalle okuluna dönüşü” öngören yeni sistem emlak sektöründe de kiralık ve satılık ev ilanlarının değişmesine sebep oldu. Daha evvel evin bulunduğu semt ya da oda sayısının ön planda olduğu kiralık ve satılık ev ilanları artık “Fen lisesi yakınında”, “Sosyal bilimler lisesi karşısında” biçiminde değiştirildi.

Önceki gün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelen sistemi duyurdu. Buna göre öğrencilerin yüzde 92’si oluşturulacak eğitim bölgelerinde adreslerine göre 5 tercihlerinden birine yerleştirilecek, yüzde 8’i ise ‘nitelikli’ 600 liseye sınav ile girecek. Yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin adrese dayalı yerleştirmeye göre liselere yerleştirileceğinin açıklanmasının ardından emlakçılar ve ev sahipleri, kiralık ve satılık ev ilanlarında “sisteme uygun” güncelleme yaptı. 

İlan başlıklarındaki, oda sayısı, toplu taşımaya yakınlık, dairenin yaşı, bulunduğu semt gibi seçenekler yerini okul isimlerine bıraktı. İlanlar arasında, “Çocuğunuzun geleceği için fen lisesine yakın sahibinden kiralık” ifadesine yer veren oldu.

‘KİRALAR ARTACAK’

Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hacı Ali Taylan adrese dayalı sistemin gelmesinin emlak sektöründe de değişikliklere sebep olacağını ifade etti. Taylan,

“Vatandaş, adrese dayalı yeni sistemin açıklanmasıyla tercihlerini bu yönde kullanacaktır. Ancak bu yönelim sınırlı sayıda olabilir. Aşırı yüklenme olamaz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda ciddi önlemler alması gerekiyor” dedi.

Çocuğu olan ailelerin iyi okullara yakın evleri tercih ettiğini dile getiren Taylan şöyle konuştu:

“Bu saatten sonra okul önemli bir tercih olacaktır. Çünkü gelen müşteri bilinçli geliyor. Bu anlamda emlak sektöründe ciddi bir hareketlilik etkin olabilir. Kiraların da eğitim bölgelerinde artması beklenen bir durum.”

Eğitim bölgeleri ve bu bölgeler içinde yer alacak okullar mayıs ayında açıklanacak. Sınavla öğrenci alacak aralarında proje okulların da yer alacağı 600 nitelikli okulun ismi ve kontenjanları da mayıs ayında duyurulacak. Bu tarihten sonra da emlak sektöründe hareketlilik bekleniyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım