Emlak Danışmanlığı Sertifikası olmayan Emlak Danışmanlığı yapamayacak!

  • 2303
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 12 Mart 2018 Pazartesi 11:15

2018’de önümüzdeki aylarda çıkacağı ifade edilen yeni Emlak Yasası kapsamında bundan sonra Emlak Danışmanlığı Sertifikası olmayan Emlak Danışmanlığı yapamayacak. Bu yüzden emlakçılar arasında bir hareketlilik var. Herkes bir an önce Emlak Danışmanlığı Sertifikasını almak istiyor.

2018’de emlak sektörünü ve emlakçıları yakından ilgilendiren bir yasa çıkacağı öğrenildi. Emlak Danışmanlığı Sertifikası olmayanların Emlak Danışmanlığı yapamayacağı yeni emlakçılık yasası ile onaylanacak. Bu yüzden emlakçılar bir an evvel sertifikalarını almaya başladı.

Bundan sonra herkes emlakçı olmayacak. Bunun için Emlak Danışmanlığı Sertifikası almanız gerekecek. Bu belgeyi almak için bulunduğunuz il ve ilçedeki odalara kayıtlı olmanız ve gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmanız gerekmekte. Diğer şartlara bakıldığında en az lise mezunu olmak, mesleki yeterlilik belgesine veya emlak yönetimine ilişkin ön lisans diplomasına sahip olmak ve iflas etmemiş olması koşulu aranacak.

Bunların yanında başvuruda bulunanların terör, anayasal düzen, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olmaları gerekiyor. Af yemiş cezası bitmiş kişiler de bu belgeyi alamayacaklar. Bakanlık yetki belgesi alan işletmeleri, internet sitesinden kamuoyuna açıklayacak.

Yetki Belgesini nasıl alabilirsiniz?

Emlakçıda pazarlama ve satış personeli olarak çalışabilmek için emlak ve emlak yönetimi ile alakalı ön lisans veya lisans diploması gerekecek. Diploması olmayan kişilerde ise “mesleki yeterlilik belgesi” talep edilecek. Mesleki yeterlilik belgesi ise Emlak Danışmanlığı sertifikası ile sağlanacak.

Sertifikaya talepler arttı

Emlak Danışmanlığı Eğitimlerini Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olarak uzaktan eğitim modeli ile yapan Kariyer Vadisi Uzaktan Öğretim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mesut KARAAĞAÇ, emlak danışmanlığı sertifikasına talebin son günlerde arttığını ifade ederek emlakçılık yapmak isteyen ya da hali hazırda emlakçılık yapan kişiler yeni yasadan etkilenmemek için sertifikalarını alıyor şeklinde konuştu.

Emlakçılık Yetki belgesini alabilmek için kişilerin sertifikalarının olması gerektiğini dile getiren Karaağaç, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alabilmek için en az ortaokul mezunu olmak koşulunun arandığını fakat ticari olarak emlakçılık yaptığını belgeleyenlerden bu koşul aranmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: emlak365.com

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım