Elektrikli otomobillerin ÖTV’lerine kimse fark etmeden büyük zam

Son Güncelleme: 20 Şubat 2018 Salı 17:31

Elektrikli otomobillerin ÖTV’leri büyük oranda artırılıyor. Tahminen 10 kat arttırılacak ÖTV ile elektrikli otomobillerin Türkiye fiyatları % 33-60 arasında zam almış olacak.

Dünya elektrikli otomobilleri teşvik ederken Türkiye’de gelecek olan ÖTV zammı ile hevesler kırıldı. Otomotiv dünyasının geleceği şeklinde tanımlanan elektrikli otomobiller dünya çapında teşvik alırken, Türkiye’de arka arkaya vergi darbesi yiyor.

Geçtiğimiz günlerde Meclis’e yollanan torba tasarısına kadar bu araçlardan yalnızca % 3-15 arasında ÖTV alınıyor; MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi) ise alınmıyordu. Bunun sebebinin elektrikli otomobillere bir teşvik olduğunu söyleniyordu.

Fakat Meclis’e sevk edilen yasa tasarısı ile aslında bu araçlarında da MTV alındığı ortaya çıktı. Yapılan düzenlemede benzinli ve dizel araçlar için alınan MTV’nin % 25’i kadar bir miktar tespit edildi.

MUHALEFET FARKINDA BİLE OLMADI

Elektrikli otomobiller ile alakalı sadece MTV düzenlemesi yapıldığı düşünülürken muhalefet partileri de dahil hiç kimsenin fark etmedi büyük bir zammın yapıldığı açığa çıktı. Tasarının içinde bir sebep göstermeksizin ve açıklama yapılmaksızın yalnızca “ÖTV Kanunun 2 sayılı listesi güncellenmiştir” ibaresi yer aldı.

Kimsenin farkında olmadığı bu zam oranına göre elektrikli otomobillerin ÖTV oranları 10 kattan fazla artıyor. Eğer yasa tasarısı Meclis’ten geçerse elektrikli otomobillerin mevcut fiyatları % 33 ile % 60 arasından bir zam ile artırılacak.   

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım