Ekmek israfının ekonomiye yansıması dudak uçuklattı!

  • 9945
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 11 Aralık 2017 Pazartesi 11:13

Türkiye’de her gün 12 milyon ekmeğin israf edildiği tespit edilirken, ekmek israfının ekonomiye yansıması 1.5 milyar dolar olarak hesaplandı.

%10'U ÇÖPE GİDİYOR

Edinilen haberlere göre, Türkiye’de her gün 120 milyon adet ekmek üretiminin gerçekleştiği fakat bunun yaklaşık yüzde 10’unun, yani 12 milyonu ise israf edilerek çöpe gittiği tespit edildi. Bu israfın ekonomiye yansıması ise 1.5 milyar dolar oldu.  

Türkiye'de üretilen ekmeğin büyük bir kısmı üretiminin yapıldığı fırınlarda israf edilirken, fırınları haneler ve personel/öğrenci yemekhaneleri takip etti.

UN ÇUVALI 52 LİRADAN 80 LİRAYA

Son zamanlarda ekmeğin gramaj tartışmalarının yaşandığı Türkiye’de 12 binin üzerinde ruhsatsız fırın olduğu ifade edilirken, geçtiğimiz sene çuvalı 52 lira olan un bu sene 80 liraya kadar çıktı.

GRAMAJA AYAR

Geçtiğimiz günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde değişiklik yaparak ekmekteki fiyat aralıklarını yeniden belirlemişti. Buna göre ekmeğin gramajı 250 gramdan 200'e düşürülmüştü.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım