Çiftçi hakkını istiyor! Onlar da ayaklandı

Son Güncelleme: 22 Eylül 2017 Cuma 09:10

Karadeniz’de başlayan fındık isyanından ve fındık için adalet yürüyüşlerinin ardından Ege’de de üzüm üreticileri ayaklandı.

Dünyaca ünlü Sultani cinsi üzümlerin üretildiği Manisa ilinin Sarıgöl İlçesi'ndeki üzüm üreticileri, hem TARİŞ'in belirlediği hem de tüccarların verdiği düşük fiyatları “Alın terimize ihanet'' diyerek protesto ettiler.

Tüccar, üzümün kilosuna en çok 1 lira 30 kuruş veip piyasayı düşürmeye çalışırken, TARİŞ'in kuru üzüm için belirlediği 4 lira da çiftçiyi memnun etmedi. Piyasada en az 16 TL'den satılan ve kendilerinden en fazla 4 TL'ye alınan kuruüzüm için protesto gösterisi yapan çiftçiler,

“Bu fiyatlara üzüm veremeyiz, alın terimiz ucuza gidemez. Fiyatlar böyle olursa üzümlerimizi satmayız” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Üzüm üreticileri, TARİŞ'in kuru üzüm için belirlediği 4 liraya da tepki gösterip,

“Şu an piyasada 1 kilo üzümün fiyatı kendi masrafını karşılamıyor. Cumhuriyet tarihi boyunca 1 kilo kuru üzümün bir litre mazot alamadığı görülmemiştir. Ama bu sene 1 kilo kuru üzüm ile bir litre mazot alınamıyor. Biz nasıl bu fiyatlara üzüm verelim” dediler.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım