ATM’den para çekiminde 100 TL’ye 2 TL nedir?

  • 1172
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 25 Şubat 2018 Pazar 17:31

Son zamanlarda iyice zıvanadan çıkan ATM’den para çekme konusu ile alakalı yeni bir düzenleme getirildi. Artık bankalar fahiş komisyonlar alamayacak. İşte detaylar…

Para çekeceğiniz bankanızın ATM’si bulunduğunuz yerde yoksa ve acil paraya ihtiyacınız varsa yandınız! Farklı bankanın ATM’sini kullanmak eskiden sizi çok büyük zarara uğratıyordu ama bu artık değişiyor.

BDDK’nın yaptığı açıklamaya göre artık ortak ATM’lerden farklı kartlarla 100 TL’lik para çekiminde alınacak komisyona sınırlama getirildi ve 2.30 kuruş olarak belirlendi. Yani bundan sonra ortak ATM’ler kafalarına göre komisyon alamayacaklar.

 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz, ortak ATM’lerin para çekimlerinde aldıkları fahiş fiyatlara sınırlama getirdiklerini belirtti. Yılmaz, ortak ATM’lerden alınan bedeli abartarak burayı gelir kapısı durumuna getiren bankaların olduğunu dile getirdi.

Son senelerde ortak ATM imkanlarının yaygınlaştığını vurgulayan Ahmet Yılmaz, eski dönemde herhangi bir ortak ATM’den 100 TL’lik bir çekim yapıldığında vatandaşın cebinden 8 ila 10 TL gibi fahiş bir ücret alındığını belirterek böyle bir uygulamaya geçildiğini ifade etti.

Yılmaz, aralık ayında yapılan düzenleme ile ortak ATM’lerden 100 TL’lik çekimlerde 2,30 kuruş sınırını getirdiklerini ve bundan sonra en yüksek alınabilecek ücretin bu olduğunu sözlerine ekledi.   

ORTAK ATM NEDİR?

Ortak ATM, bankanız farklı da olsa herhangi bir ATM’den para çekmenize imkan tanıyan sistemdir. Yani Ziraat kartınız var ama bulunduğunu yerde İş Bankası ATM’si var. İşte siz Ziraat kartınızla bu İş bankası ATM’sinden para çekebilirsiniz. Ama bankalar bu ufak işlemi de büyük bir işlem görüyor ve vatandaşlardan 8-10 TL arası komisyon ücreti alıyordu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım