Açıkladığı kredi notları ile gündeme gelen Moody’s nedir? Moody’s ne işe yarar?

Son Güncelleme: 10 Mart 2018 Cumartesi 12:09

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 17 Türk bankası ile alakalı not kararını ilan etti. Peki ara ara gündeme gelen Moody’s nedir? Moody’s kredi notu nedir? Ne işe yarar? Detaylar haberimizde…

Business HT'den alınan haberlerea göre Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin arından Türk bankaları ile alakalı not kararını da ilan etti.

Kuruluşun yapmış olduğu açıklamaya göre 17 Türk bankası ile ilgili değerlendirme yapıldığı ifade edilirken, bu bankalardan 14 tanesinin uzun vadeli notlarının düşürüldüğü diğer üç bankanın da notunun teyit edildiği dile getirildi.

12 banka ile alakalı görünümün durağandan negatife çevrildiğini açıklayan Moody’s, kalan beş bankanın görünümü ise negatifte tuttu.

Moody's, önceki günlerde Türkiye'nin kredi notunu 'Ba1'den 'Ba2'ye düşürüp not görünümünü de 'negatif'ten 'durağan'a çevirmişti.

Peki, Türkiye’de her zaman gündem olan ve sert eleştirilen alan Moody’s nedir? Moody’s’in kredi notu neyi belirler? İşte cevaplar…

Moody’s nedir ve ne işe yarar?

Moody’s Corporation yani kısa adı ile Moody’s şirketi / kurumu 28 ülkede hemen hemen 6.400 çalışana sahiptir. Bu şirket çalışanları sayesinde kredi derecelendirme, araştırmalar, analizler yaptırmaktadır. Yapılan bu analizler, mali piyasaların güvenilir ve şeffaf çalışmasında önemli rol oynar ve tüm dünya piyasalarının gözünde önemli bir yer teşkil eder.

Moody’s birçok ortağa sahip bir kuruluştur. Moody's'in en büyük ortağı ise % 12.70 payı ile dünyanın en zengin kişilerinden ABD'li milyarder Warren Buffet'ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway’dir. Genellikle tarafsız olmadığı öne sürülen kuruluş 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu düşürmüş ve bu da büyük bir tepkiye neden olmştu.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım