ABD'den Türk şirketine ''DEAŞ'a destek'' yaptırımı

Son Güncelleme: 10 Şubat 2018 Cumartesi 09:57

ABD hükümeti, bir Türk şirketine DEAŞ terör örgütüne mali ve maddi kaynak ve teknolojik destek sağladığı gerekçesi ile yaptırım uygulamaya başladı.

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye'de Y.E.S. isimli iş adamının sahibi olduğu elektronik şirketine, DEAŞ'a insansız hava aracı parçaları tedarik etme suçlaması ile yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Filipinler'de de DEAŞ'a mali ve maddi destek sağlamak suçundan Abdulpatta Escalon Abubakar'a, Somali'de de yine DEAŞ'ı destekleyen faaliyetleri sebebi ile Mohamed Mire Ali Yusuf ve şirketleri Liibaan Trading ile Al Mutafaq Ticaret Şirketi'ne yaptırım uygulandığı ifade edildi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Y.E.S.'nın sahibi olduğu şirketin DEAŞ'a mali ve maddi kaynak ve teknolojik destek sağladığı yazıyor.

Açıklamada firma ve iş adamı hakkında şu ifadeler kullanıldı:

"Y.E.S., 2015'ten bu yana DEAŞ'a insansız hava aracı parçaları tedarik edilmesinde aracılık etti. Y.E.S. şirketi 2015'te kurdu ve DEAŞ'ın insansız hava aracıyla bağlantılı malzemelerin tedarik edilmesinde paravan şirket oldu. Özellikle 2016 yılı ortasında DEAŞ için toplam 500 bin dolarlık insansız hava aracı malzemesinin ulaştırılmasında rol oynadı."

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım