ABD ticaret savaşını başlattı! Çin'den yanıt gecikmedi

Son Güncelleme: 23 Mart 2018 Cuma 13:58

ABD Başkanı Trump Çin'den ithal olan mallara 60 milyar dolarlık ilave gümrük vergisi getirme kararını imzaladı. Ardından Pekin de misilleme olarak ABD'den ithal olan mallara 3 milyar dolarlık gümrük vergisi koyabileceği uyarısında bulundu. Çin Ticaret Bakanlığı bir ticaret savaşı yapmak istemediklerini ama böyle bir ticaret savaşından da korkmadıklarını belirtti.

ABD Başkanı yine gündemde. Trump, Çin’e ilave vergiler getiren kararnameye imzasını atarak ticaret savaşlarını yeniden gündeme taşıdı. Bu imzadan sonra Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Trump yönetiminin dün imzalamış olduğu ve Çin'e yaklaşık 60 milyar dolar tutarında ek vergi ve yatırım kısıtlaması getiren kararnameye kesinlikle karşı çıkıldığı ifade edilerek bu adımın tek taraflılık ve ticari korumacılık olduğu dile getirildi.

Kararnamenin ABD’nin de Çin’in de çıkarına olmadığı vurgulanan açıklamada, Pekin yönetiminin çıkarlarına zarar verilmesini oturup izleyemeyeceğini, bu konu ile alakalı  yeterli hazırlıkların yapıldığını ve meşru olan tüm haklarını kararlılıkla savunacakları belirtildi.

Çin’in bir ticaret savaşı yapmak istemediğini ama böyle bir savaştan da korkmadığı vurgulanan açıklamada, her türlü savaşa yanıt verebilecek kabiliyette oldukları konusunda güvenlerinin tam olduğuna dikkatler çekildi.

Açıklamada, ayrıca ABD'ye ticaret savaşının eşiğinden dönmesi ve makul hareket etmesi çağrısı yapıldı ve iki ülke ilişkilerinin tehlikeye atılmaması uyarısında bulunuldu.

Ayrıca açıklamada, Washington yönetimine mevcut Çin-ABD işbirliğine zarar vermekten kaçınması, sorunların iki tarafın müzakere ve diyaloğu ile çözülmesi ve Çin'in endişelerini çözmesi çağrısı yapıldı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım